اربعین، محور گفتگوی وزیران کشور ایران و عراق

وزرای کشور ایران و عراق با محوریت موضوع اربعین با یکدیگر گفتگو کردند.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، احمد وحیدی وزیرکشور در نشست مشترک با وزیر کشور عراق، یکپارچگی، پیشرفت و سربلندی عراق را خواسته جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ایران در جنگ علیه تروریسم و دشمنان عراق همواره در کنار این کشور بوده و خواهد ایستاد.

عبدالامیر الشمری وزیر کشور عراق نیز از جمهوری اسلامی ایران بخاطر ایفای نقش تاریخی در جنگ علیه داعش، تشکر و قدردانی و آمادگی کشورش را برای هرگونه همکاری و هماهنگی در خصوص زیارت اربعین اعلام کرد.

آقای الشمری افزود: بغداد آماده استقبال از زائران اربعین حسینی است.

وزیر کشور عراق پیش از ظهر امروز در راس هیاتی بلندپایه از مقام های عراقی برای تبادل نظر در ارتباط با روابط دو جانبه ، مهمترین موضوعات مربوط به تسهیل سفر اربعین و هماهنگی های لازم در این خصوص وارد تهران شد.

مهم ترین محور مذاکرات امروز وزرای کشور ایران و عراق، بررسی و نهایی کردن توافق های قبلی در زمینه های تسهیل در اعزام هر چه بهتر زائران مراسم اربعین و صدور گذرنامه ویژه اربعین، چگونگی و نحوه انتقال وسایل و تجهیزات موکب های ایرانی به داخل عراق، مسائل گمرکی، جا به جایی و حمل و نقل زائران با اتوبوس های ایرانی به اولین شهر مرزی عراق، تامین امکانات اولیه برای زائران در محدوده های مرزی دو کشور و افزایش گیت های گذرنامه در خاک عراق برای سرعت بخشیدن به تردد زائران است.

بر اساس توافق های اولیه در اربعین سال جاری قرار است حمل و انتقال وسایل و تجهیزات موکب های ایرانی به داخل عراق از مرزهای شلمچه، خسروی و مهران انجام شود که در این سفر همه موارد مزبور بین دو طرف نهایی می شود.

Sorry - Comments are closed