رشد ۳۵ درصدی صادرات ایران به کشور عراق

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صمت ایران گفت: صادرات کشور به عراق در ۷ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد رشد داشته است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید روح اله لطیفی گفت:صادرات ۷ ماهه به عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی کشورمان در بین کشور‌های دنیا به ۱۵ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۱۴۸ تن کالای غیرنفتی به ارزش ۵ میلیارد و ۳۵۳ میلیون و ۹۶۸هزار و ۲۵۱ دلار رسید که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد در وزن و۳۳ درصد در ارزش با افزایش همراه بوده است.

وی افزود: در میان کالا‌های صادر شده به عراق در این مدت، گاز طبیعی مایع شده با یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون و ۷۹۸هزار و ۹۱۶ دلار در جایگاه نخست قرار دارد.

لطیفی در خصوص صادرات گروه کالایی دامی، شیلاتی، زراعی، باغی و غذایی به عراق گفت: کشور عراق اولین مقصد صادرات محصولات غذایی و کشاورزی ایران به شمار می‌رود که این کشور در هفت ماهه امسال خریدار یک میلیارد و ۵۲میلیون و ۵۱۲ هزار و ۹۳ دلار این نوع محصولات از ایران بوده است.

وی در خصوص سایر کالا‌های صادراتی به عراق توضیح داد: مواد معدنی، مشتقات پتروپالایشی، دارو، محصولات شیمیایی، آرایشی و بهداشتی، صنعتی، لوازم‌خانگی، کاغذ، لوازم بازی کودکان، فولاد، آهن، مصالح‌ ساختمانی، الکتریکی، ابزارآلات صنعتی از دیگر کالا‌های صادراتی ایران به کشور عراق در این مدت بوده است.

همچنین وی در خصوص واردات کشورمان از عراق گفت: در ۷ ماهه امسال ۹۶ هزار و ۲۰۲ تن کالا به ارزش ۲۶۱ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۸۸۱ دلار از عراق به کشورمان وارد شده که به دلیل تغییر سبد واردات و هدفمند شدن واردات، با وجود اینکه کاهش ۳۴ درصدی در وزن را شاهد هستیم با رشد ۱۲۷ درصدی همراه بوده است.

Sorry - Comments are closed