وزیر بهداشت: آمادگی انتقال تجارب بهداشتی به عراق را داریم/ استقرار “رایزن سلامت” در بغداد

وزیر بهداشت با اشاره به استقرار نخستین رایزن سلامت ایران در بغداد طی ماه‌های آینده، نسبت به انتقال تجارب بهداشتی ایران به عراق اعلام آمادگی کرد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، دکتر بهرام عین‌اللهی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان و دکتر هانی موسی بدرالعقابی؛ قائم‌مقام وزیر بهداشت عراق در حاشیه نخستین اجلاس بین‌المللی پوشش همگانی سلامت که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، دیدار و گفت‌وگو کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در این دیدار با بیان این که ارتباط بسیار نزدیکی بین مردم ایران و عراق وجود دارد، بر تشکیل کارگروه مشترک دو کشور در حوزه سلامت و گسترش همکاری‌های فی‌مابین از طریق این کارگروه تاکید کرد.

وی با بیان این که ارتباطات دو کشور ایران و عراق در همه زمینه‌ها به خصوص در حوزه سلامت ارتقا یافته است، بر گسترش همکاری‌های مشترک در حوزه‌های گردشگری سلامت، دارو، تجهیزات پزشکی، بهداشت و درمان تأکید کرد و‌ افزود: آمادگی داریم تجربیات بهداشتی خود از جمله در پوشش همگانی سلامت را با وزارت بهداشت عراق به اشتراک بگذاریم.

وزیر بهداشت همچنین از استقرار نخستین رایزن سلامت جمهوری اسلامی ایران در سفارت ایران در بغداد طی ماه‌های آینده خبر داد و گفت: این موضوع به توسعه روابط دو کشور در حوزه گردشگری سلامت کمک خواهد کرد. 

عین‌اللهی همچنین تأسیس شعبه بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران در شهر مقدس کربلا با عنوان «دانشگاه سبطین» را تحقق برنامه‌ای تاریخی در کشور عراق توصیف و اظهار امیدواری کرد که این اقدام الگویی برای کشورهای دیگر باشد.

عین اللهی همچنین حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را از دیگر زمینه‌های همکاری دو کشور خواند و از آمادگی کشورمان برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی و نیز صادرات تولیدات مشترک دارویی به دیگر کشورها خبر داد.

وزیر بهداشت افزود: آمادگی داریم با وزارت بهداشت عراق، برنامه‌ای مشترک در زمینه سلامت خانواده اجرا و این برنامه را به دنیا معرفی کنیم.

قائم‌مقام وزیر بهداشت عراق نیز در این دیدار با قدردانی از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در برگزاری اجلاس بین‌المللی پوشش همگانی سلامت اظهار کرد: بهداشت عمومی و سلامت خانواده از دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت عراق است که در این زمینه از تجربیات ایران استفاده خواهیم کرد.

هانی موسی بدرالعقابی همچنین به الگو برداری از ایران در زمینه توسعه خانه های بهداشت اشاره کرد و گفت: ساخت خانه‌های بهداشت در عراق آغاز شده است و خوشبختانه این خانه‌ها، خدمات اولیه درمانی را نیز به خوبی به مردم عراق ارائه می‌دهند.

وی ضمن اعلام آمادگی برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی با جمهوری اسلامی ایران گفت: امروزه بسیاری از پزشکان و مردم عراق داروهای ایرانی را به خوبی می‌شناسند و از آنها برای درمان استفاده می‌کنند.

بدرالعقابی افزود: در زمینه‌های تولید دارو، گردشگری سلامت و همچنین انتقال فناوری، تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی امضا کرده‌ایم و به‌زودی شاهد دستاوردهای ارزنده‌ای در این حوزه‌ها خواهیم بود.

Sorry - Comments are closed