عرضه محصولات خانگی و دانش‌بنیان در فروشگاه‌های عراق و مسکو

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران از امضای دو تفاهم‌نامه استانی با کشورهای روسیه و عراق با هدف عرضه تولیدات مشاغل خانگی و دانش‌بنیان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای مسکو و کربلا خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمد آذرپناه درباره اقدامات صورت‌گرفته در استان تهران به منظور حمایت از مشاغل خانگی و تولیدات دانش بنیان اظهار کرد: قوانینی که در حمایت از مشاغل خانگی در برنامه هفتم توسعه و سال ۱۴۰۳ تنظیم شده است تا حدودی نسبت به سالهای گذشته تفاوت دارد. به این معنی که در مشاغل خانگی چند گروه جامعه هدف داریم که از جمله آنها مشاغل خانگی مستقل هستند که روال کار آنها به این شکل است که با مراجعه به سامانه مذکور مجوز می‌گیرند و اگر نیاز به تسهیلات داشتند وام و تسهیلات لازم را دریافت می‌کنند و صفر تا صد کارشان را به طور مستقل پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: گروه دوم پشتیبانان مشاغل خانگی هستند؛ یعنی یک شخصیت حقوقی که تعداد بیشتری از افرادی را که به طور متفرقه در منازل خود کار می‌کنند را پشتیبانی می‌کنند و تامین منابع، مواد اولیه و بحث آموزش و تنظیم بازار آنها را برعهده می‌گیرند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در یک گفت‌وگوی رادیویی افزود: در سال جاری اولویت اساسی ما پرداختن به حوزه پشتیبانان مشاغل خانگی است که از این طریق پایداری کسب و کارها، سوق دادن مشاغل خانگی به سمت تکنولوژی بهتر و دانش بنیان‌تر و شناسایی بازارهای هدف را دنبال کنیم.

آذرپناه با بیان اینکه طی چند سال گذشته مصوبات بسیاری در حوزه اقتصاد دانش بنیان به تصویب رسیده است، افزود: بخش زیادی از اجرای این موضوع از مسیر مشاغل خانگی بوده‌ است. ما در استان تهران بستر جدیدی ایجاد کردیم و سال گذشته ایجاد ارتباط بین تشکل‌های تجاری و شناسایی ظرفیت‌های بازارهای هدف را در دستور کار قرار دادیم.

وی ادامه داد: در همین راستا دو تفاهم‌نامه بین استانی بین استان تهران و استان کربلا و مسکو به امضا رسیده است تا محصولات دانش بنیان و مشاغل خانگی را در قالب غرفه‌های فروش در این کشورها عرضه کنیم و اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف در حال پیگیری و اجرای این موضوع هستند.

به گفته آذرپناه از طریق این تفاهم‌نامه زمینه ارائه بخشی از محصولات خانگی و دانش بنیان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بازارهای هدف کشورهای دیگر فراهم می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در پایان برگزاری نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۴ را یادآور شد و گفت: نمایشگاه اکسپو ظرفیتی است که سالانه اتفاق می‌افتد و در معرفی دستاوردهای حوزه دانش بنیان و پشتیبانی از مشاغل خانگی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد تا بخش اعظمی از محصولات در معرض دید خریداران قرار گیرد.

Sorry - Comments are closed