مرز باشماق کردستان رتبه نخست ترانزیت خارجی کشور را کسب کرد

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: طی هشت ماهه نخست سال 96 گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت 774 هزار تُن کالا به ارزش 2 میلیارد و 740 میلیون دلار موفق به کسب رتبه نخست ترانزیتی مقصد کشور شد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، بختیار رحمانی پور همچنین میزان صادرات استان طی این مدت را 598 میلیون دلار اعلام کرد.

وی افزود: در هشت ماهه سال 96، مقدار 352 هزار تُن کالا به ارزش 237 میلیون دلار در گمرکات استان اظهار و 432 هزار تن کالا به ارزش 362 میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور از طریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است.

مدیرکل گمرکات استان کردستان عنوان کرد: در مجموع 784 هزار تُن کالا به ارزش 598 میلیون دلار طی این مدت از گمرکات استان صادرات کالا انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 3 درصد افزایش و از لحاظ ارزش ارزی 16 درصد افزایش داشته است.

وی در ادامه افزود: گمرک مرزی باشماق در میان 108 گمرک فعال صادراتی کشور طی هشت ماهه سال ۹6 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 28 را کسب کرده است.

رحمانی پور با تاکید بر اینکه طی این مدت بالغ بر 750 قلم کالای صادراتی به بیش از 17 کشور جهان از گمرکات استان صادر شده است، تصریح کرد: کشورهای عراق، افغانستان، ارمنستان، پاکستان و ترکمنستان با بیش از  98 درصد، بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته مدیرکل گمرکات استان کردستان، عمده ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت سبزیجات و میوه، محصولات سرامیکی، مواد پلاستیکی ، ماشین آلات و تراکتور کشاورزی بوده که محصولات کشاورزی با اختصاص 173 هزار تن به ارزش 59 میلیون دلار بیشترین سهم حجمی و مصنوعات پلاستیکی با 23 هزار تن به ارزش 67 میلیون دلار بیشترین سهم ارزشی را طی این مدت داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال 96 مجموع تشریفات واردات به ارزش بیش از 49 میلیون دلار و به وزن بیش از 41 هزار تن کالا در گمرکات استان کردستان انجام شده است، بیان  کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 139 درصد و از لحاظ وزن 140 درصد افزایش داشته است.

رحمانی پور اعلام کرد: عمده ترین کالاهای وارداتی ماشین آلات برقی، مصنوعات آلومینیومی، مواد پلاستیکی، غلات، کاغذ و مقوا و ضایعات پلاستیک است و کشورهای عراق، پاکستان،هلند، آلمان و سوئد از حیث ارزش بیشترین سهم را در اختیار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در هشت ماهه سال جاری تزانزیت بیش از یک میلیون تُن کالا به ارزش 3 میلیارد و  دلار از گمرک مرزی باشماق تحت رویه ترانزیت خارجی مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبدا انجام گرفته است که این آمار نسبت به سال گذشته از نظر وزن 40 درصد و از نظر ارزش دلاری 47 درصد افزایش داشته است.

Sorry - Comments are closed