فرماندار قصرشیرین از بازگشایی مرز رسمی پرویزخان خبرداد

فرماندار قصرشیرین از بازگشایی مرز رسمی پرویزخان از صبح امروز (سه شنبه 12) دی خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرامرز اکبری اظهارداشت: با توجه به رایزنی و پیگیری های صورت گرفته در تهران و بغداد، فعالیت ها و مبادلات تجاری و مرزی از امروز از مرز رسمی پرویزخان دوباره از سرگرفته شد.
وی اضافه کرد: مرز رسمی پرویزخان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است که بازگشایی مجدد آن فرصت اشتغال را برای چند هزار تن از کارگران قصرشیرین که در پی بسته شدن این مرز رسمی بیکار شده بودند را فراهم می کند.
فرماندار قصرشیرین بیان کرد: بازگشایی مجدد این مرز رسمی، باعث اشتغال دوباره زلزله زدگان این منطقه، رونق، توسعه و بهبود وضع معیشتی مردم این شهرستان خواهد شد.
فعالیت های مرز پرویزخان به دنبال مسایل سیاسی و اختلاف های مسئولان شمال عراق با دولت مرکزی عراق، از 23 مهر تاکنون به حالت تعلیق درآمده بود و امروز پس از گذشت 79 روز شاهد فعالیت دوباره مرز رسمی پرویزخان هستیم.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، 2 مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با شمال عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است.
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال 86 تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با شمال عراق و در همسایگی استان سلیمانیه کردستان عراق قرار دارد و حدود هفت هزار تن به صورت مستقیم از محل فعالیت در این مرز رسمی ارتزاق می کنند.
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز پرویزخان به مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.
پرویزخان یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار کشور همسایه دارد و بیش از 54 درصد حجم کالاهای صادراتی کشورمان به عراق از طریق این مرز انجام می شود.
قصرشیرین با بیش از 27 هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است.

Sorry - Comments are closed