استاندار سلیمانیه خواستار بازگشایی گذرگاه های مرزی غیررسمی با ایران شد

استاندار سلیمانیه با تاکید بر این که خواستار بازگشایی گذرگاه های مرزی غیر رسمی با ایران هستیم اعلام کرد بزودی برای تقویت و توسعه روابط با ایران راهی تهران و استانهای کردستان و کرمانشاه خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘هفال ابوبکر’ روز یکشنبه با اعلام این مطلب گفت: روابط دو کشور عراق و ایران روابطی تاریخی و براساس قرابت های گسترده فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و مرزی می باشد از این رو ما نیازمند توسعه همکاریها بین دو طرف می باشیم.
وی همچنین به روابط مستحکم جمهوری اسلامی ایران با مردم کرد در کردستان عراق و دولت عراق اشاره کرد و گفت: در همین راستا بزودی به دیدار استاندارهای سنندج و کرمانشاه و مقامات جمهوری اسلامی ایران در تهران خواهیم رفت تا روابط عمیق و دیرینه موجود را مستحکم تر از همیشه توسعه دهیم .
استاندار سلیمانیه در خصوص همکاریهای مرزی جمهوری اسلامی ایران با استان سلیمانیه اظهار کرد: با وجود مسدود شدن دروازه های غیررسمی، مقامات جمهوری اسلامی ایران به ما اعلام کرده اند آماده هر نوع همکاری می باشند و از این رو ما نیز به عنوان شورای استانی سلیمانیه با همت دولت مرکزی عراق در تلاش برای بازگشایی این مرزها هستیم.
نامبرده در ادامه گفت: برای بازگشایی گذرگاه های مرزی غیررسمی بزودی کمیته ای از سوی دولت مرکزی عراق روانه مرز خواهد شد تا از وضعیت آنها بازدید بعمل آورد، دولت مرکزی وعده داده است که برای بازگشایی این دروازه های غیررسمی اقدام کند.
استاندار سلیمانیه درخصوص تاثیر مسدود شدن دروازه های غیررسمی ذکر شده اعلام کرد: ما 578 کیلومتر با جمهوری اسلامی ایران مرز مشترک داریم .واقعیت این است که بسیاری از شهرهای ما در نقاط مرزی واقع شده و بین استانهای مرزی دو کشور روابط تنگاتنگ اجتماعی، اقتصادی برقرار شده، ضمن اینکه این مناطق، مناطقی مرزی هستند، امکان کشاورزی ندارند و تنها منبع درآمد آنها مبادلات مرزی است از این رو درخواست کرده ایم که این دروازه ها باید هرچه سریعتر بازگشایی شوند.
این مقام کرد عراقی افزود: نبود منابع درآمدی برای مردم در مرزها می تواند برای دو کشور عراق و ایران دردسرساز شود ما به نوبت خود تعهد کرده ایم که هیچ گونه اقدام ضد امنیتی در این مناطق علیه جمهوری اسلامی ایران اتفاق نیافتد و همزمان مجوز مبادلات غیرقانونی را هم در این مناطق ممنوع کرده ایم.
هفال ابوبکر اضافه کرد: بر این باور هستیم که مسدود کردن این دروازه های مرزی به امنیت، اقتصاد و وضعیت اجتماعی استان سلیمانیه آسیب جدی وارد می کند و به همین دلیل در شورای استانی سلیمانیه تصمیم به بازگشایی مرزهای مسدود شده در یازدهم ماه میلادی جاری گرفتیم و بر همین اساس مکاتبات لازم را با مرزبانی داشته ایم.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات