تجارت آزاد با همسایگان ایران گسترش می یابد

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با تاکید بر ایجاد روابط پایدار با کشورهای همسایه به ویژه عراق گفت: دنبال گسترش تجارت آزاد با کشورهای همسایه هستیم.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، غلامرضا انصاری سه شنبه در نشست بررسی مشکلات و موانع صادرات از مرز شلمچه در خوزستان اظهار کرد: باید زیرساخت های تجارت آزاد را با کشور عراق ایجاد کنیم و برای تحقق آن باید در روند صادرات به این کشور به تعادل برسیم.

وی افزود:علاوه بر صادرات به عراق باید واردات هم داشته باشیم تا در روابط اقتصادی به بن بست نرسیم و برای این کار باید از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایران و عراق کمک بگیریم.

انصاری، عراق را کشوری مهم برای ایران دانست و گفت: ظرفیت های تجاری عراق گسترده است و بسیاری از طرح های آن نیز زودبازه هستند که باید بخش خصوصی در ایران برای تحقق آن سرمایه گذاری کند.

وی افزود: شرایط بازار عراق تغییر کرده و بخش خصوصی برای استفاده از بازار عراق علاوه بر ارتقای کیفیت محصول باید به بسته بندی مناسب کالاهای صادراتی نیز توجه داشته باشد.

** لزوم تشکیل اتاق فکر اقتصادی

کنسول ایران در بصره نیز گفت: باید از ظرفیت های اقتصادی خوزستان برای توسعه صادرات به کشور عراق استفاده کنیم.

حسین سیاهپوشان خواستار تشکیل اتاق فکر اقتصادی برای توسعه صادرات در بخش های مختلف به کشور عراق به ویژه استان بصره شد و اظهارکرد: شلمچه بهترین مسیر برای توسعه صادرات به بصره عراق است.

وی افزود: بصره عراق یک استان نفت خیر است و باید بخش خصوصی برای توسعه و استفاده از ظرفیت های اقتصادی این استان سرمایه گذاری کند.

سیاهپوشان به حذف روادید بین عراق و محدوده سازمان منطقه آزاد اروند(آبادان و خرمشهر) اشاره کرد و بیان داشت: به طور متوسط روزانه 2 تا سه هزار شهروند عراقی وارد این منطقه می شوند.

به گزارش ایرنا قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند نیز گفت: در دولت یازدهم کل شهرستان های آبادان و خرمشهر با حدود 500 هزار نفر جمعیت در محدوده این منطقه آزاد قرار گرفت و برای احداث حصار اطراف منطقه 31 کیلومتر دیوار کشتی با 310 میلیارد ریال انجام شده است.

عبداله کعبی افزود: تا پایان شهریور امسال ساختمان چهار گیت ورود و خروج به منطقه آزاد اروند به بهره برداری می رسد.

وی گفت: در گمرک شلمچه فقط صادرات به عراق انجام می شود و گمرک منطقه آزاد اروند برای تسهیل در امر صادرات، عوارضی از صادرکنندگان دریافت نمی کند.

کعبی اظهارکرد: متاسفانه وضع برخی قوانین و تعرفه ها در مرز شلمچه از سوی دولت عراق باعث سردرگمی صادرکنندگان و کاهش صادرات از این مرز بین المللی شده است.

وی گفت: تنوع کلای صادرات غیرنفتی در مرز شلمچه به عراق بسیار بالاست و وضع برخی قوانین در مرز شلمچه از سوی مقامات عراقی انگیزه صادر کننده داخلی را کم می کند.

مدیر سایت تجاری شلمچه سازمان منطقه آزاد اروند نیز با اشاره به کاهش صادرات از مرز شلمچه به کشور عراق به دلیل وضع قوانین توسط این کشور بیان داشت:عراق ورود هندوانه، خربزه، سیب زمینی و برخی از تره بار را ممنوع اعلام کرده و هم اکنون فقط صادرات پیاز از این مرز انجام می شود.

سید احمد اوالی گفت: با کاهش صادرات از مرز شلمچه بیش از یک هزار و 200 کارگر که در این منطقه مشغول بکار بودند از کار بیکار شدند و هم اکنون فقط 300 نفر در پایانه صادراتی شلمچه مشغول بکار هستند.

پایانه مرزی شلمچه در 16کیلومتری غرب خرمشهر قرار دارد و همه ساله در ایام اربعین پذیرای هزاران زائر حسینی است.

روزانه طبق روال عادی به طور متوسط 100 تا 150 کامیون کالای غیر نفتی از مرز شلمچه به کشور عراق صادر می شود اما اکنون به دلیل برخی مشکلات و بخشنامه های صادره از سوی عراق، این رقم به 10 تا 30 کامیون کاهش یافته است.

غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه سه شنبه در سفر به شلمچه موانع و راهکارهای توسعه صادرات در این منطقه را به صورت میدانی بررسی کرد.

Sorry - Comments are closed