مرز رسمی پرویزخان در ایام عید قربان فعال است

فرماندار قصرشیرین گفت: مرز رسمی پرویزخان این شهرستان در ایام عید سعید قربان فعال است و فعالیت های تجاری در این مرز طبق روال سابق انجام می شود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، مرادعلی تاتار افزود: مبادلات مرزی و روند صادرات کالا در مرز پروزخان در ایام تعطیل نیز ادامه دارد و تاجران ایرانی فعال در ایام تعطیلات عید قربان در صورت پای کار آمدن طرف عراقی می توانند همانند گذشته به فعالیت های خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه صادرات کالا از مرز رسمی خسروی نیز با توجه به اعلام تعطیلی سه روزه حوزه عربی کشور عراق از امروز دوشنبه تا روز پنجشنبه هفته جاری انجام نمی شود ، اظهار داشت: تاجران ایرانی در ایام تعطیلی مرز رسمی خسروی از سوی کشور عراق ، برای انجام مبادلات تجاری به این مرز مراجعه نکنند.

فرماندار قصرشیرین بیان کرد: روند ترانزیت سوخت نیز طبق روال سابق در ایام تعطیلات عید قربان در مرز پرویزخان همچنان ادامه دارد.

به گفته تاتار ، تردد مسافر نیز از 2 مرز پرویزخان و خسروی همانند گذشته بدون وقفه انجام می شود و در روز عید قربان دستگاه های اداری مستقر در مرز فعال هستند و به وظایف محوله خود می پردازند.

روزانه به طور میانگین 800 دستگاه کامیون از مرز پرویزخان و 500 دستگاه کامیون از مرز خسروی کالاهای صادراتی کشورمان به عراق را حمل می کنند.

به طور میانگین روزانه 500 دستگاه تانکر حامل مواد سوختی از اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان وارد کشورمان می شوند و پس از تخلیه در بنادر جنوبی کشورمان به عراق باز می گردند.

مرز رسمی پرویزخان بزرگترین مرکز صادرات کالاهای غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به عراق است که به طور میانگین همه ساله حدود 54 درصد از مجموع کل صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق این مرز انجام می شود.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از 186 کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی 2 مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با اقلیم کردستان عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق هم مرز است.

** فعالیت تجاری در بازارچه مرزی سومار در عید قربان ادامه دارد

فرماندار گیلانغرب نیز گفت: فعالیت تجاری در بازارچه مرزی سومار در ایام عید قربان طبق روال سابق ادامه دارد و صادرات کالاها از این بازارچه مرزی بدون وقفه انجام می شود.

کوروش محمودیان فزود: در ایام عید قربان تاجران کشورمان می توانند در صورت پای کار بودن طرف عراقی به بازارچه مرزی سومار مراجعه و نسبت به صادرات کالاها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه روزانه به طور میانگین 400 کامیون حامل انواع کالا از طریق بازارچه مرزی سومار به استان های دیالی، واسط و استان های شرقی عراق و بغداد صادر می شود ، گفت: مرز سومار نزدیکترین مرز کشورمان به بغداد است که کمترین فاصله را با کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد.

بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد.

این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست.

بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه تر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.

Sorry - Comments are closed