ترکیه در کرکوک و نجف عراق کنسولگری تاسیس می‌کند

سفیر ترکیه در عراق اعلام کرد آنکارا مذاکرات با دولت عراق را برای افتتاح کنسولگری در کرکوک و نجف آغاز کرده است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، فاتح ییلدیز، سفیر ترکیه در عراق اعلام کرد: استان‌های کرکوک و نجف برای ترکیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما اولین گام را برداشته‌ایم. گامی که از مدت‌ها پیش برای آن برنامه‌ریزی کرده بودیم. اکنون به صورت رسمی تقاضای ما به مقامات عراقی برای افتتاح کنسولگری در هر دو استان ارجاع داده شده است.

سفیر ترکیه در عراق، افزود: این دو استان در روابط دو جانبه میان آنکارا و بغداد از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر کنسولگری‌های ترکیه در این دو استان افتتاح شود در این صورت مراکز اعطای روادید نیز در آینده در این استان‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

این دیپلمات ترکیه با خبرگزاری آناتولی گفت: البته ممکن است مرکز اعطای روادید در استان کرکوک پیش از افتتاح رسمی کنسولگری آغاز به کار کند. زیرا با توجه به جمعیت زیاد ترکمان‌ها در استان کرکوک این استان روابط تاریخی دیرینه با ترکیه دارد. کرکوک متشکل از جمعیت مسیحیان، کردها، اعراب و ترکمان‌ها است و این استان روابط خوبی با ترکیه دارد. 

ییلدیز با بیان این که وی دو بار در ماه‌های اخیر از کرکوک بازدید کرده است، اضافه کرد: مردم محلی از افتتاح احتمالی کنسولگری ترکیه در این شهر استقبال می‌کنند. همچنین این کنسولگری یک مرکز هماهنگی برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری ترکیه در این استان خواهد بود.

وی افزود: همچنین استان نجف عراق اهمیت بالایی برای امت اسلامی دارد. نجف سرزمین اهل بیت اسلام است. بر همین اساس در حوزه گردشگری اسلامی بسیار مهم است. شمار قابل توجهی از شهروندان ترکیه سالانه به این دو استان سفر می‌کنند. مهم است که ما در این مناطق خدمات کنسولی داشته باشیم.

ییلدیز خاطر نشان کرد: همچنین حضور فعال ترکیه در این دو استان به تقویت روابط میان بغداد و آنکارا کمک می‌کند.

Sorry - Comments are closed