افزایش ظرفیت صادرات نفت جنوب عراق

مدیر شرکت نفت بصره اعلام کرد عراق قصد دارد تولید میدان جنوبی مجنون را از تولید فعلی ۲۴۰ هزار بشکه در روز به ۲۹۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۱۹ و به ۴۵۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۲۱ افزایش دهد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، احسان عبدالجبار در مصاحبه با رویترز گفت: صادرات نفت جنوب عراق پس از این که در دسامبر به رکورد ۳.۶۳ میلیون بشکه در روز صعود کرد، در ژانویه پایین ۳.۶ میلیون بشکه در روز بوده است.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، طبق توافقی که با سایر اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک مانند روسیه برای محدود کردن عرضه دارد، تولیدش را پایین حداکثر ظرفیت ۵ میلیون بشکه در روز نگه داشته است.

بغداد همچنین قصد دارد ظرفیت صادراتش را به خصوص از میادین جنوبی افزایش دهد. حدود ۹۵ درصد از درآمد نفتی دولت عراق از صادرات نفت جنوب این کشور است.

مدیر شرکت نفت بصره گفت: شرکت مهندسی هیوندای در مناقصه ساخت یک پروژه تزریق آب در جنوب عراق پیشتاز است.

شرکت نفت بصره پس از این که مذاکرات با شرکت اکسون موبیل به نتیجه نرسید، مقدمات مناقصه برای این پروژه را در فوریه سال گذشته آغاز کرد. وزارت نفت عراق در نوامبر اعلام کرده بود این وزارتخانه پیشنهادهای سه پیمانکار خارجی را برای این پروژه دریافت کرده است.

عراق همچنین قصد دارد از یک خط لوله صادرات نفت فراساحلی با ظرفیت انتقال ۷۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال ۲۰۱۹ استفاده کند.

عراق بودجه سرمایه گذاری حدود ۷ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۹ را به منظور توسعه پنج میدان نفتی عظیم در منطقه بصره تصویب کرده است. حدود ۷۰۰ میلیون دلار برای توسعه میدان نفتی مجنون اختصاص یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، وزارت نفت عراق ماه گذشته اعلام کرد با شرکت شلومبرگر آمریکا توافقی برای حفر ۴۰ چاه در مجنون منعقد شده است.

 

Sorry - Comments are closed