صادرات کالا از گمرکات استان کرمانشاه ۱۳ درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه با اشاره به رشد صادرات کالا در سال جاری در استان، گفت: این صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۳ درصد افزایش و از حیث وزن ۱۲ درصد رشد داشته است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، خلیل حیدری افزود: در ۲ ماه نخست سال جاری ۴۷۸ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۸۴۹  دلار کالا به وزن یک میلیون و ۴۷ هزار و ۹۶۶ تن از گمرکات و بازارچه های مرزی استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شده است. 

او گفت: ۲۸۱ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۴۰۸ دلار با وزن ۶۲۶ هزار و ۸۳۱ تن از کالاهای فوق در گمرکات کرمانشاه، پرویزخان، خسروی و پاوه اظهار و صادر شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش ۲۶ درصد افزایش و از حیث وزن نیز هفت درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: سایر گمرکات کشور نیز در این مدت ۱۹۷ میلیون و ۵۰ هزار و ۴۴۱ دلار کالا با وزن ۴۲۱ هزار و ۱۳۵ تن از طریق مرزهای استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر کرده اند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۲۱ درصد افزایش و از حیث ارزش یک درصد کاهش داشته است.

 مدیرکل گمرکات کرمانشاه، عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را گوجه فرنگی تازه یا سردکرده، هندوانه تازه، خربزه، میله های آهنی یا فولادی گرم نورد شده، تاب داده شده یا با تغییر شکل یافتگی های حاصل از نورد، انواع بستنی حتی دارای کاکائو، کولرهای آبی خانه با هوادهی حداکثر هشت هزار فوت مکعب در دقیقه، لوازم خانه داری و پاکیزگی از مواد پلاستیکی، انواع دوغ، انواع ماست، کود شیمیایی، ظروف ملامین عنوان نمود و افزود: بیشتر کالاهای فوق به کشور عراق صادر می شود.

حیدری مجموع اقلام صادراتی  اظهار شده در ۲ ماه نخست سال ۱۳۹۸ از گمرکات استان کرمانشاه را  ۴۱۹ نوع کالا عنوان کرد و افزود: در این مدت در مجموع از گمرکات استان کرمانشاه به ۱۲ کشور صادرات قطعی انجام شده است.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات