تأسیس منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت بندر فاو را از رونق می‌اندازد

یک عضو شورای بصره با ابراز نگرانی در مورد ایده ساخت یک منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت تأکید کرد مخالفت وی دلیل ساده‌ای دارد و آن هم تأثیر منفی این منطقه بر بندر فاو در آب های خلیج فارس است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از میدل ایست مانیتور نوشت: قراردادهای اقتصادی که بین کویت و عراق امضا شده به تازگی باعث نگرانی متخصصان عراقی شده است. این متخصصان  در مورد منافع کشور در ارتباط با منطقه تجارت آزاد پیشنهاد شده در مرز بین بصره عراق و کویت هشدار می‌دهند.

محمد الفتلاوی یک عضو شورای بصره با ابراز نگرانی در مورد ایده ساخت یک منطقه آزاد تجاری بین عراق و کویت تأکید کرد: مخالفت وی دلیل ساده‌ای دارد و آن هم تأثیر منفی این منطقه بر بندر فاو در آب‌های خلیج فارس است.

وی توضیح داد: «کالاهایی که از کویت وارد عراق می‌شوند 200 برابر بیشتر از کالاهای صادراتی عراق به کویت هستند».

الفتلاوی ابراز تأسف کرد که وجود یک منطقه آزاد تجاری بدین معناست که این بندر دیگر قابل استفاده نیست. «کشتی‌ها به بندر مبارک الکبیر در کویت می‌آیند و در آنجا بارگیری و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای وارد منطقه آزاد تجاری می‌شوند. بدین ترتیب، تجارت در این منطقه نسبت به بندر فاو که در آن عوارض می‌پردازند، ارزان‌تر است».

جمال المحمداوی، عضو کمیته نفت و انرژی عراق هم گفت: این منطقه آزاد بر بندر الفاو تأثیر منفی می‌گذارد.

وی اظهار داشت: «ما پیشنهاد می‌دهیم که دولت این مسئله را دوباره بررسی کند تا هیچ قراردادی به قیمت از دست رفتن تجارت و واردات از بنادر عراق امضا نشود».

وی ادامه داد: «در سال جاری 400میلیون دلار بودجه برای تکمیل بندر الفاو تخصیص داده شده است، اگر مسئله منطقه‌ آزاد حل نشود، کشتی‌ها و قایق‌ها به بندر مبارک در کویت می‌آیند و از همان جا مستقیماً به منطقه آزاد راه پیدا می‌کنند بدون اینکه مجبور باشند به بندر فاو عراق بروند».

Sorry - Comments are closed