ناآرامی‌های عراق تاثیری در روابط تجاری با ایران ندارد

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نسبت به ناآرامی‌های اخیر در عراق و تاثیر آن بر روابط تجاری و اقتصادی این کشور با ایران توضیحاتی را ارائه داد.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید حمید حسینی با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در برخی مناطق عراق، در خصوص تاثیر این ناآرامی‌ها در تجارت میان ایران و عراق اظهار کرد: طبیعتاً با توجه به کمبود امکانات در عراق و نارضایتی‌هایی که در مردم این کشور وجود دارد، هر از گاهی شاهد چنین ناآرامی‌هایی هستیم ولی اینکه این ناآرامی‌ها و فضاسازی‌ها علیه ایران بتواند تجارت و روابط کاری میان دو کشور ایران و عراق را تحت تاثیر قرار دهد، امکانپذیر نیست.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: نکته حائز اهمیت آن است که در روابط تجاری و اقتصادی میان ایران و عراق، عراقی‌ها ذینفع هستند و فعالیت تجاری و اقتصادی ایران در این کشور بدون هرگونه تعرفه ترجیحی یا امتیاز خاصی به فعالان اقتصادی ما صورت می‌گیرد و مردم عراق بیش از همه از این همکاری، منتفع می‌شوند.

حسینی اضافه کرد: در حال حاضر علاوه بر مرزهای پرویزخان و باشماق میان کردستان عراق و ایران، سایر مرزها میان ایران و عراق فعال هستند و جریان عبور و مرور کالا در این مرزها برقرار است و روز گذشته نیز ۳۰۰ کامیون از مرز خسروی وارد کشور عراق شدند.

وی ادامه داد: در خلال این ناآرامی‌ها، یک نگرانی وجود داشت که آن هم برگزاری نمایشگاه بین المللی بغداد همزمان با این اتفاقات بود که بر اساس برنامه‌ریزی‌ قبلی می‌بایست ۱۰ آبان ماه افتتاح می‌شد و قرار بود کشورهای بسیاری از جمله ایران، ژاپن، آلمان، چین و … در آن شرکت کنند، که خوشبختانه هم رایزن بازرگانی عراق در تهران و هم وزارت بازرگانی عراق اعلام کردند که شرایط امنیتی عراق مانع برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بغداد نخواهد شد و این نگرانی نیز برطرف شد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در پایان با بیان اینکه متاسفانه برخی‌ها به دنبال تند کردن فضا علیه ایران و محور مقاومت در این ناآرامی‌ها هستند گفت: گرچه به نظر می‌رسد وضعیت در حال حاضر، تحت کنترل قرار گرفته ولی متاسفانه برخی‌ها به دنبال آن هستند که انگشت اتهام را به سمت و سوی محور مقاومت و کسانی که در این سال‌ها علیه داعش و آمریکایی‌ها جنگیدند، نشانه روند.

Sorry - Comments are closed