سهم ۵۲ درصدی عراق، افغانستان و امارات از صادرات محصولات کشاورزی

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۵۲ درصد از صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشور‌های عراق، افغانستان و امارات انجام می شود.

 به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شجری مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ۶ سال گذشته سعی کردیم با مدیریت صادرات، واردات و تراز تجاری را بهبود دهیم.

او با بیان اینکه روند واردات محصولات کشاورزی در این سال‌ها با وجود نوسانات به ثبات رسیده است، افزود: ۵۲ درصد از صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشور‌های عراق افغانستان و امارات انجام میشود و این نشان‌دهنده این است که قدرت چانه‌زنی و حضور در بازار جهانی پایین آمده است.

شجری بیان داشت: ۳۵ درصد از این صادرات به عراق صورت می‌گیرد که نیازمند برنامه هستیم که این درصد را به ۱۰ کاهش دهیم تا بتوانیم سهم بیشتری از بازار اوراسیا به ویژه با تعرفه‌های اختصاصی را به خود اختصاص دهیم.

او گفت: ۴۰۵ هزار تومان به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار صادرات کشاورزی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که این نشان می‌دهد ۵.۸۱ درصد وزنی ۴.۹۳ درصد ارزشی به این اتحادیه اختصاص دارد.

شجری افزود: واردات محصولات کشاورزی ایران از این اتحادیه ۲ میلیون و ۱۲۲ هزار تن به ارزش ۷۷۶ میلیون دلار و سهم واردات مواد غذایی و کشاورزی ایران از این اتحادیه نسبت به کل واردات ۱۰.۳۷ درصد وزنی و ۷.۳۴ درصد ارزشی است.

او بیان داشت: واردات اوراسیا از ایران در کشاورزی ۳۴ میلیون تن به ارزش ۳۹ میلیارد دلار است.

شجری گفت: روسیه تنها کشوری است که تراز مبادلات تجاری ایران با آن منفی بوده یعنی واردات بیشتر از صادرات صورت گرفته است.

Sorry - Comments are closed