صادرات 20 تن ماهی از خراسان‌جنوبی به سلیمانیه عراق

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: ۷۰۰ واحد پرورش ماهی در استان فعالیت دارند که طی امسال از این واحدها پیش‌بینی‌شده تولید ۱۱۰۰ تنی داشته‌ایم.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، «محمدمهدی سعیدی» اظهار کرد: حوزه فعالیت شیلات استان در بحث ماهی سردآبی شامل قزل‌آلا و ماهی گرم آبی شامل کپور، آمورو فیتوفاگ و انواع ماهی زینتی است.

وی افزود: ۷۰۰ واحد پرورش ماهی در استان فعالیت دارند که طی امسال از این واحدها پیش‌بینی‌شده تولید ۱۱۰۰ تنی داشته باشیم و بیشترین تولید نزدیک به بیش از ۹۰۰ تن از ماهی گرم آبی پیش‌بینی‌شده است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در بحث ماهی زینتی نیز حدود ۸۰۰ هزار ماهی در استان نیز تولید می‌شود.

سعیدی خاطرنشان کرد: در بحث سایر آبزیان بسیاری از افراد نیز متقاضی احداث پرورش زالو هستند، اما پرورش زالو در داخل شهر ممنوع بوده و از حوزه شهری باید ۲۰۰ متر فاصله داشته و نیازمند استعلامات خاص نیز است.

وی با اشاره به این‌که راه‌اندازی این کار باید به‌صورت صنعتی باشد، تصریح کرد: هم‌اکنون در خراسان‌جنوبی هیچ واحدی مجوز پرورش زالو از نظام‌مهندسی خراسان‌جنوبی ندارد و فعالیت در حیطه شهری مجاز نیست.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: در بحث فرآوری پرورش ماهی دو برند در استان فعالیت دارند و در استان نیاز به واحدهای بیشتر نداریم.

سعیدی افزود: پرورش ماهی مزایای زیادی دارد که یکی از این مزایا تولید پروتئین، اشتغال‌زایی و تولید کود محلول در آب است.

وی گفت: در مزارع دارای استخر پرورش ماهی مصرف کود شیمیایی کمتر و محصول باکیفیت‌تری تولید می‌شود و با حذف برخی کود شیمیایی گام مؤثری برای تولید محصول سالم برداشته می‌شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: همه واحدهای آبزی‌پرور استان استخر دومنظوره هستند واحد تیپ مزرعه پرورش ماهی خاص در استان نداریم.

سعیدی با اشاره به این‌که از سال ۹۰ تا ۹۳ توزیع بچه ماهی گرم آبی به‌علت کمبود اعتبار در استان متوقف شد، ادامه داد: اعتبار سال ۹۳ شیلات ۱۶۳ میلیون تومان بود اما هم‌اکنون این اعتبارات به ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

وی افزود: از ابتدای سال ۹۴ مجدد توزیع بچه ماهی گرم آبی از ۲۰۰ هزار قطعه شروع و سال‌به‌سال نیز افزایش‌ یافته است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: سال‌های گذشته محل توزیع و دپو بچه ماهی گرم آبی را نداشته‌ایم اما اکنون در قاین چند شرکت خصوصی کار توزیع بچه ماهی را برای استان و استان‌های هم‌جوار انجام می‌دهند.

سعیدی با اشاره به این‌که به استان‌های هم‌جوار صادرات ماهی گرم آبی را داشته‌ایم، تصریح کرد: هم‌چنین سال گذشته نیز حدود ۲۰ تن به سلیمانیه عراق صادرات داشته‌ایم اما با توجه به مشکلات پیش‌آمده هم‌اکنون صادرات مقدور نیست.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed