عراق 67 درصد نفت خود را به کشورهای آسیایی می فروشد

وزارت نفت عراق روز سه شنبه، با اعلام مقصد بازارهای صادراتی نفت کشورش در سال آینده اعلام کرد که ۶۷ درصد از نفت این کشور در سال ۲۰۱۹ راهی کشورهای آسیایی می شود.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تارنمای اینترنتی وزارت نفت عراق نوشت: شرکت بازاریابی نفت این کشور (سومو) در بیانیه ای اعلام کرد: سهم آسیا از واردات نفت عراق، ۶۷ درصد، اروپا ۲۰ درصد و بازار آمریکا ۱۳ درصد خواهد بود.

عراق اکتبر گذشته (مهرماه/ آبان) ۱۰۷ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۲۶۱ بشکه نفت تولید کرد که میانگین روزانه آن ۳ میلیون و ۵۹۴ هزار بشکه نفت می شود و با این احتساب، این کشور پس از عربستان، دومین صادرکننده بزرگ سازمان صادرکنندگان نفت (اوپک) است.

عراق در ماه اکتبر (مهرماه/ آبان) از فروش نفت، هفت میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۴۹۶ هزار دلار ارز به دست آورده است.
«عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق میانگین هربشکه نفت را ۷۳ و۳۴۸ دلار اعلام شده است.

جهاد همچنین مجموع نفت خام تولیدی اکتبر (مهرماه/ آبان) از میدان های نفتی در مرکز و جنوب، یکصد و هفت میلیون و ۵۳۰ هزار و هشت بشکه برآورد شد، درحالی که نفت صادراتی از شرکت نفت شمال در این ماه ۲۹۱ هزار و ۲۵۳ بشکه بوده است که عواید ناشی از آن ۱۰ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۸۱ دلار بود.

عراق اعلام کرده است که در سال آینده میلادی، روزانه صادرات نفت خود را به سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز برساند که شامل صادرات روزانه ۲۵۰ هزار بشکه از میدان های نفت شمال این کشور باشد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed