صادرات گاز ایران به عراق متوقف شد

به دلیل تعمیر خط لوله انتقال گاز ایران به عراق که در زلزله روزهای اخیر آسیب دیده است، صادرات گاز به عراق از روز سه‌شنبه برای مدت چند روز متوقف شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز نوشت: عراق برای تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه های برق خود به شدت به گاز ایران احتیاج دارد.

به گفته وزارت برق عراق، قطع صادرات گاز ایران شبکه برق عراق را از ۲۵۰۰ مگاوات برق محروم می‌کند.

مقامات ایرانی به وزارت برق بغداد اطلاع داده اند که ارسال گاز در طی چند روز آینده پس از انجام تعمیرات خط لوله از سر گرفته خواهد شد.

این خط لوله گاز مورد نیاز چند نیروگاه اصلی عراق از جمله دو نیروگاه در شرق بغداد و یک نیروگاه‌ در شرق استان دیاله در نزدیکی مرز ایران را تأمین می‌کند.

وزارت نفت عراق گفته سوخت مورد نیاز این‌ نیروگاه‌ها را تامین‌ خواهد کرد. اما ممکن است در نتیجه توقف صادرات گاز ایران، مواردی همچون قطعی برق در این استان‌ها رخ بدهد.

ایران که دارای ذخایر عظیم گازی و نفتی است، همچنین مقادیر کمی گاز به ترکیه صادر می‌کند، اما با افزایش مصرف داخلی حفظ روند صادرات گاز ایران با دشواری مواجه شده است.

دولت آمریکا گفته عراق تا زمانی که پول گاز وارداتی از ایران را به دلار نپردازد، می‌تواند تا ۴۵ روز به خرید گاز از این کشور ادامه دهد. مقامات عراقی گفته‌اند، به دنبال تمدید معافیت ها از تحریم‌های ایران هستند زیرا به زمان بیشتری برای یافتن منابع جایگزین تامین انرژی نیاز دارند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed