صادرات غیر نفتی ایران به عراق امسال به 9 میلیارد دلار می رسد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت که ارزش صادرات غیر نفتی ایران به عراق تا پایان سال به ۸.۵ تا ۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘ایرج مسجدی’ روز شنبه در شهر نجف اشرف در نشست مسؤولان نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مستقر در عراق با حضور آیت الله ‘سید مجتبی حسینی’ نماینده ولی فقیه در عراق، گفت: برغم تحولات ماههای اخیر و نیز مشکلاتی مانند مبادله دلاری، روابط تجاری میان دو کشور طی ماههای اخیر رو به افزایش بوده است.

وی گفت: در حالی که ارزش صادرات غیر نفتی ایران به عراق در سال ۹۶ رقمی معادل ۶.۵ میلیارد دلار بود با توجه به روند رو به رشدی که دارد پیش بینی می شود تا پایان سالجاری به ۸.۵ تا ۹ میلیارد دلار برسد.

مسجدی همچنین گفت که میزان صادرات گاز ایران به عراق که پیشتر ۱۲ میلیون مترمکعب در روز بود هم اکنون به ۲۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد اضافه کرد: عراق هم اکنون بعنوان اولین مقصد صادراتی کشور است در حالی که پیشتر پس از چین و امارات، از جایگاه سوم در این زمینه برخوردار بود.

وی گفت: تلاش ها و توافقات خوبی با طرف عراقی برای افزایش بیشتر و موثرتر فعالیت اقتصادی ایران در بازار عراق انجام شده است که بزودی آثار آن مشخص می شود.

مسجدی برگزاری همایش بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در بصره در روز ۲۵ آذرماه جاری با حضور فعالان بزرگ اقتصادی، وزرای تجارت و استانداران دو کشور را از جمله دستاوردهای جدید گسترش همکاری های اقتصادی میان دو کشور برشمرد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed