عراق: خارج از سهمیه اوپک نفت عرضه نخواهیم کرد

وزیر نفت عراق تاکید کرد که این کشور به توافقات اعضای اوپک پایبند است و خارج از سهمیه اوپک نفت به بازار عرضه نخواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘ثامر الغضبان’ وزیر نفت عراق و مشاور نخست وزیر در امور انرژی روز یکشنبه در دوحه قطر اعلام کرد که کشورش برای جبران کمبود احتمالی بازار، اقدام به اتخاذ تصمیم یکجانبه برای افزایش عرضه نفت خام نخواهد کرد.

وی گفت: بغداد به توافقات در خصوص سطح تولید میان اعضای اوپک و اعضای غیر اوپک به رهبری روسیه در دسامبر ۲۰۱۸ تا هر جا که باشد احترام خواهد گذاشت.

وزیر نفت عراق افزود: توافق یاد شده برای حفظ تعادل در بازار جهانی نفت صورت گرفت که سال های قبل از آن شاهد افت و خیز و کاهش شدید قیمت ها بود، بنابر این ما از آن حمایت می کنیم.

الغضبان گفت: توافق ماه دسامبر سبب جلوگیری از ریزش قیمت نفت و بازگشت آرامش به بازار جهانی شد و قیمت آن را که زیر ۴۰ دلار در هر بشکه شده بود به بیش از ۷۰ دلار رساند.

وی تاکید کرد که عراق در خصوص میزان عرضه نفت به بازار به توافق مذکور پایبند خواهد ماند و فارغ از این که علت کاهش عرضه در بازار چه باشد، اقدام به اتخاذ تصمیمات یکجانبه برای جبران آن نخواهد کرد.

وزیر نفت عراق در عین حال گفت که اعضای اوپک و متحدان آن ۱۹ ماه مه جاری در ریاض پایتخت عربستان گردهم می آیند و آخرین تحولات بازار جهانی نفت را بررسی خواهند کرد و پیشنهادات لازم را برای نشست وزیران اوپک در وین در ماه ژوئن آینده و اتخاذ تصمیمات مناسب آماده خواهند کرد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که اوایل اردیبهشت ماه جاری منتشر شد، پیش بینی کرد که عراق در سال ۲۰۳۰ میلادی در رتبه سوم بزرگترین تولید کنندگان نفت قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، عراق موقعیت خود را در میان تولید کنندگان بزرگ نفت تقویت خواهد کرد تا در رتبه سوم بزرگترین منبع عرضه جدید در جهان قرار گیرد و جایگاه خود را در سازمان اوپک نیز ارتقا دهد.

این آژانس که مقر آن در پاریس می باشد با بیان اینکه عراق تولید نفت خود را تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۶ میلیون بشکه در روز افزایش می دهد، احتمال داد که عراق تولید نفت خود را تا سال۲۰۳۰ و به نسبت ۳۰ درصد افزایش خواهد داد تا در رتبه بندی از کانادا که اکنون چهارم می باشد، پیشی بگیرد.

آژانس بین المللی انرژی افزود: افزایش تولید نفت عراق، کمبود نفت در بازار بدلیل بحران های منطقه از جمله اوضاع در ونزوئلا و لیبی را جبران خواهد کرد.

دولت عراق پیش تر اعلام کرده بود در سال ۲۰۱۹ شرکت ملی نفت عراق به تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت خواهد رسید.

در بودجه سال ۲۰۱۹ میلادی عراق، میانگین صادرات نفت ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز و به ‌نرخ هر بشکه ۵۶ دلار تعیین شده است.

این در حالی است که میانگین صادرات نفت عراق در بودجه سال ۲۰۱۸ میلادی، سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز و به‌ نرخ هر بشکه ۴۶ دلار تعیین شده بود.

همچنین درحالی که طی دو دهه گذشته ذخایر نفت این کشور ۱۳۵ میلیارد بشکه برآورد می شد، این رقم به گفته مقامات عراقی اکنون به ۱۵۳ میلیارد بشکه رسیده است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed