صادرات ۴۹۸ میلیون دلار کالا از مرزهای کرمانشاه

ناظر گمرکات استان کرمانشاه از کاهش ۱۸ درصدی ارزش صادرات کرمانشاه در سه ماهه امسال خبر داد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، خلیل حیدری در کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه که عصر امروز (۱۰ تیر) برگزار شد، با بیان اینکه در سه ماهه امسال ۴۹۸ میلیون و ۶۷۴ هزار دلار کالا از مرزهای استان کرمانشاه صادر شده، افزود: وزن کالاهای صادراتی نیز یک میلیون و ۲۵۶ هزار تن بوده است.

وی ادامه داد: صادرات سه ماهه امسال استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی هشت درصد و از نظر ارزشی ۱۸ درصد کاهش داشته است.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه شیوع کرونا و بسته شدن برخی از مرزهای استان را عاملی برای کاهش صادرات دانست و یادآور شد: بخشی از کاهش ارزش صادرات نیز مربوط به اصلاح ارزش پایه کالاهای صادراتی بوده است.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر هر سال بخش عمده صادرات کالاها مربوط به محصولات کشاورزی بود که عمدتا نیز از مرز خسروی به عراق صادر می‌شد و اوج صادرات این محصولات را نیز از تیرماه تا پایان مهر و معادل روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ کامیون داشتیم، اما اکنون به دلیل شرایط کرونا این مرز از سوی طرف عراقی بسته است.

حیدری اضافه کرد: شیوع کرونا و خصوصا بسته بودن مرز سومار صادرات محصولاتی مانند کاشی و سرامیک را نیز با مشکل مواجه کرده، بگونه‎‌ای که صادرات این کالاها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون در روز در شرایط عادی هم اکنون به ۶۰ تا ۷۰ کامیون رسیده است.

حیدری میزان کالاهای وارد شده از مرزهای استان در پنج ماهه امسال را نیز پنج میلیون و ۲۶۱ هزار تن به ارزش هفت میلیون و ۲۵۷ هزار دلار اعلام کرد و افزود: در این بخش نیز از بعد وزنی ۲۷ درصد و از بعد ارزشی ۴۶ درصد کاهش داشتیم.

در ادامه جلسه محسن دارابی رئیس سازمان صمت استان کرمانشاه نیز بر لزوم بازگشایی مرز سومار تاکید کرد و گفت: این مرز نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ درصد صادرات استان را بر عهده دارد.

وی همچنین از پیگیری جدی برای تعین تکلیف ساماندهی صادرات چهار قلم کالای کشاورزی اصلی استان هم خبر داد.

Sorry - Comments are closed