صادرات بیش از ۷۴۰ میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران: شرکت‌های دانش بنیان در سال ۹۸ بیش از ۷۴۰ میلیون دلار صادرات داشتند.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران نوشت: آقای میرابوطالب بدری با اعلام این خبر افزود: تعامل مستمر و پویا میان ساختار صادراتی و ساختار علمی، تحقیقاتی و فناوری کشور، بهبود زیرساخت‌های صادراتی محصولات دانش‌بنیان و ارتقای توان صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان از مهم‌ترین اهداف سازمان توسعه تجارت ایران به منظور اﻓﺰاﯾﺶ ﺻﺎدرات ﻏﯿﺮﻧﻔﺘﯽ در دوران تحریم‌های ظالمانه است.

وی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌های حوزه محصولات دانش‌بنیان در رونق اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گفت: اتکا به توان علمی و پژوهشی داخلی، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و توسعه و به طور کلی آمیختگی و انتقال خلاقیت و نوآوری به ساختار صادراتی می‌تواند در تحول و بهبود صادرات کشور موثر باشد.

بدری با تأکید بر ظرفیت‌های صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: میزان صادرات محصولات این حوزه در سال ۱۳۹۸ بیش از ۷۴۱ میلیون دلار توسط ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان تولیدی بوده که بیشترین صادرات این حوزه به ترتیب به کشور‌های عراق به ارزش ۱۵۲ میلیون دلار، روسیه به ارزش۷۰ میلیون دلار، افغانستان به ارزش ۶۱ میلیون دلار و سوریه به ارزش ۵۶ میلون دلار است.

وی در خصوص حوزه‌هایی که بیشترین صادرات را بر اساس ارزش دلاری در سال ۹۸ داشته‌اند، گفت: مواد شیمیایی با ۱۸۶ میلیون دلار، دارو با ۱۵۲ میلیون دلار، فراورده‌های معدنی و فلزی با ۹۹ میلیون دلار، فناوری اطلاعات و محتوای دیجیتال با۵۰ میلیون دلار و مواد پلیمری با ۴۸ میلیون دلار به ترتیب بیشترین صادرات را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند.

گفتنی است، برگزاری میز ملی توسعه صادارت محصولات دانش‌بنیان با هدف بررسی مشکلات صادراتی، برگزاری دوره‌های آموزشی مقررات صادرات و واردات (ثبت سفارش) و پذیرش و اعزام هیئت‌های تجاری از اصلی‌ترین برنامه‌های این سازمان در سال جاری در این حوزه است.

Sorry - Comments are closed