ساز و کار تسویه بدهی گازی و برقی عراق به ایران چگونه است؟

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: مقرر شده تا هزینه‌ خرید کالاهای اساسی از جهان از طریق بدهی‌های عراق به ایران پرداخت شود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «یحیی آل اسحاق» با اشاره به نخستین سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به ایران اظهار داشت: این سفر دیدارهایی با مسوولان را در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی رقم زد که موفق ارزیابی شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی تصمیمات قابل توجهی گرفته شده است تصریح کرد: در خصوص بدهی‌های عراق برای صادرات برق، گاز و انرژی بخش دولتی ایران مقرر شد تا ما کالاهای اساسی و مورد نیاز خود را در جهان خریداری کرده و از طریق بانک‌های این کشور هزینه آن را پرداخت کنیم.
وی با اشاره به اراده دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار در سال و رفع مشکلات برای رسیدن به این هدف خاطرنشان کرد: درباره مسائلی مانند اقدام برای پروژه‌های راه آهن شلمچه – بصره و لایروبی اروند توافقاتی صورت گرفت.
آل اسحاق با بیان اینکه مقرر شده تا در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی نقل و انتقالات مرزهای تجاری و مسافری ساماندهی شود، تاکید کرد: باید برای مسائل گردشگری و مسافری با حفظ مقررات لازم راهکارهایی پیدا شود و همچنین برای دانشجویان ایرانی در عراق و بالعکس و آنهایی که وابستگانی در دو کشور دارند تسهیلاتی جهت رفت و آمدها در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به مشکلات حوزه‌های سرمایه‌گذاری و درآمدی عراق به دلیل کاهش قیمت نفت خاطرنشان کرد: در این مدت فعالیت بسیاری از پروژه های ایرانی در این کشور متوقف شده که تصمیم گرفته شد تا در اولین فرصت در خصوص رفع آن اقدامات لازم انجام شود.
هفته گذشته نخست وزیر عراق در اولین سفر خود بعد از ۷۰ روز از آغاز ریاست خود مقصد ایران را انتخاب کرد و در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی با مسوولان عالی مرتبه کشور دیدارهایی داشت.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات