کنسول ایران از ادامه صدور روادید رایگان به اتباع عراقی خبر داد

به دنبال اقدام برخی شرکت های گردشگری عراقی به دریافت وجه نقد از اتباع علاقه مند این کشور برای سفر به ایران با ادعای هزینه صدور روادید، کنسول سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد که هزینه صدور روادید سفر به ایران برای اتباع عراقی رایگان است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «عباس احمیدی» امروز (یکشنبه) بیان کرد که مسافران عراقی نیازی به مراجعه به شرکت های گردشگری برای اخذ روادید ندارند و با مراجعه مستقیم به تمامی کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق می توانند، روادید رایگان دریافت کنند.
وی کنسولگری های فعال جمهوری اسلامی ایران در عراق را در شهرهای بغداد، بصره، کربلای معلا، نجف اشرف، اربیل و سلیمانیه ذکر کرد و گفت که وزارت امور خارجه ایران به دلیل همه گیری کرونا، پیشتر در دستور العملی ویژه، اقشاری از مردم عراق را که می توانند به ایران سفر کنند، مشخص کرده است.
به گفته وی، اتباع عراقی دارای همسر ایرانی و فرزندان آنان، عراقی های دارای اقامت در ایران و یا کسانی که درصدد تکمیل دوره درمان خود در ایران هستند یا دانشجویان به علاوه بازرگانان و سرمایه گذاران می توانند اکنون به جمهوری اسلامی ایران سفر کنند.
کنسول جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد که انواع روادید صادره از کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق، از جمله روادید افراد دارای همسر ایرانی و فرزندان آنها، تحصیل، متعدده (مولتی ویزا)، حق کار، درمان و روادید سرمایه گذاری، تجارت و غیره همگی به صورت رایگان است.
احمیدی همچنین گفت که کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم این روادیدها را صادر می کنند و نیاز به مراجعه به شرکت های گردشگری در عراق نیست.
کنسول جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیشتر به ایرنا گفته بود که اتباع عراقی دارای همسر ایرانی و فرزندان مشترک آنها با در دست داشتن مدارک رسمی ثبت ازدواج می توانند به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در عراق برای گرفتن روادید مراجعه کنند.
به گفته وی، اتباع عراقی دارای اقامت قانونی، دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران، افرادی که دارای روادید متعدده (مولتی ویزا) یا روادید حق کار و یا درمان و سرمایه گذارانی که در ایران سرمایه گذاری کرده اند، دسته دومی هستند که با در دست داشتن مدارک لازم می توانند برای گرفتن روادید رایگان سفر به ایران اقدام کنند.
احمیدی تاکید کرد که تمامی بازرگانان عراقی در صورت ارائه مستندهای لازم برای مراوده تجاری با ایران نیز می توانند از مزایای سفر به جمهوری اسلامی ایران در زمان حاضر بهره ببرند.
حسب دستور العمل کمیته امنیتی، بهداشتی، اجتماعی، انتظامی ستاد مبارزه با کرونای در ایران، فعلا سفر با هدف گردشگری و زیارت به جمهوری اسلامی ایران مشمول این دستور العمل نیست.
وی ادامه داد که کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق برگه خویش اظهاری به زبان عربی را در سایت سفارت بارگذاری کرده و اتباع عراقی واجد شرایط با مراجعه به سایت، آن را پرکرده تا در مرز بدون هیچ مشکلی عبور کنند.
بر اساس توافق دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران و دولت وقت عراق به نخست وزیری «عادل عبدالمهدی»، از ابتدای سال ۹۸ روادید سفر به دو کشور رایگان شده و این توافق همچنان به قوت خود باقی است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات