صادرات ۲۹۸ هزار تن میوه به ۴۳ کشور جهان

سخنگوی گمرک گفت: کشورمان در ۵ ماه اول سال جاری اقدام به صادرات ۲۹۸ هزار و ۱۳۵ تن انواع میوه به ارزش بیش از ۱۸۳ میلیون دلار کرده است.

به نقل از خبرگزاری فارس، سید روح اله لطیفی اظهارداشت: در ۵ ماهه نخست سال جاری بیش از ۲۹۸ هزار و ۱۳۵ تن انواع میوه به ارزش ۱۸۳ میلیون دلار صادر شد.

سخنگوی گمرک گفت: علاوه بر آب و هوا و خاک حاصلخیز، موقعیت های کشور های همسایه ایران به لحاظ آب و هوایی عاملی است که می تواند فرصت صادرات میوه و محصولات کشاورزی و غذایی را برای ایران تشدید کرده و از این رهگذر فرصت ایده آل کسب درآمد ارزی برای کشورمان فراهم کند. روسیه از جمله کشور های نزدیک ایران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، پتانسیل بالایی برای واردات محصولات کشاورزی و غذایی دارد. 

لطیفی افزود: کشورمان در ۵ ماه اول سال جاری اقدام به صادرات ۲۹۸ هزارو ۱۳۵ تن انواع میوه تازه و خشک برابر با ۱۸۳ میلیون و ۷۴۵ هزارو ۸۲۴ دلار به بیش از۴۳ کشور جهان کرده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی وسخنگوی گمرک با اشاره به کشورهای مقصد محصولات ایرانی گفت: ژاپن، استرالیا، روسیه، عراق، امارات متحده عربی، انگلستان، هلند، هند، مالزی، عمان، قطر، اوکراین، لهستان، لبنان، استونی، کانادا و… کشورهایی هستند که از کشورمان واردات میوه داشته اند  و از این بین کشور عراق با ۷۳ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۸۴۱ دلار در رتبه نخست، فدراسیون روسیه با ۷۰ میلیون و ۲۸ هزار و ۸۲۵ دلار دوم و امارات متحده عربی با ۶ میلیون و ۶۲۰ هزار و ۳۳۰ دلار در رتبه بعدی خرید محصولات کشورمان هستند.

لطیفی خاطرنشان کرد: میوه های تازه و خشک شامل هلو، سیب، زردآلو، گلابی، گیلاس، انواع آلبالو، شلیل، شفتالو،گوجه سبز، توت فرنگی، تمشک، انواع توت، انگور،کیوی، انار، زرشک و عناب میوه های صادراتی کشورمان بوده است ضمن آنکه در میان میوه های صادراتی، سیب با ۶۳ میلیون ۱۹ هزار و ۵۷۰ دلار، آلبالو با ۳۱ میلیون ۹۷۲ هزار و ۵۷۳ دلار و زردآلو با ۱۴ میلیون و۷۸۳ هزار و۶۱۵ دلار در رتبه های برتر هستند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed