صادرات بیش از یک میلیون دلار صنایع دستی به عراق

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام از صادرات بیش از یک میلیون دلارمحصولات صنایع دستی استان در شش ماه نخست امسال از مرز بین المللی مهران خبر داد.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالمالک شنبه زاده با اعلام این خبر گفت: بر اساس آمار گمرک استان محصولات مختلف صنایع دستی به ارزش یک میلیون و ۹۲ هزار و ۶۰۵ دلار از مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه گلیم نقش برجسته مهمترین محصول صنایع دستی صادر شده به کشور عراق در این مدت بوده است افزود: چوب و مشتقات آن، سفال، سرامیک، شیشه‌های سنتی، زیلو سنتی، مس و مشتقات آن، جاجیم، حصیر و نمد دیگر محصولاتی هستند که بیشترین سهم صادرات را به خود اختصاص دادند.

شنبه زاده ادامه داد: گلیم نقش برجسته مهم‌ترین و شاخص‌ترین صنعت دستی و بومی استان ایلام است که با توجه به شاخص‌هایی از جمله پیشینه و تعداد بالای افراد شاغل در این صنعت، با برند ملی گلیم نقش برجسته معرفی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام تصریح کرد: گلیم نقش برجسته در سال ۶۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و بخش عمده‌ای از صادرات صنایع دستی استان را نیز به خود اختصاص داده است.

یکی از هنر‌ها و صنایع دستی بانوان ایلامی گلیم نقش برجسته است که در نوع خود طرفداران زیادی دارد.

Sorry - Comments are closed