استاندار کردستان: زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه ویژه اقتصادی بانه فراهم شود

استاندار کردستان خواستار تعیین چارچوب و سازوکار مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی با اولویت سرمایه‌گذاران اقلیم کردستان عراق در منطقه ویژه اقتصادی بانه شد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان نوشت: بهمن مرادنیا در نخستین جلسه شورای راهبری و نظارت منطقه ویژه اقتصادی بانه، آماده شدن ۳۵ هکتار از اراضی این منطقه جهت واگذاری را نقطه امیدی برای سرمایه‌گذاران دانست و اظهار داشت: با تلاش سرمایه‌گذاران، این منطقه در آینده به یکی از مناطق پر رونق کشور تبدیل خواهد شد.

وی خواستار تشکیل کمیته‌ای به منظور تعیین اولویت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی بانه شد و گفت: این کارگروه باید ظرف یک هفته، نسبت به اولویت‌بندی صنایع جهت استقرار در این منطقه و انتخاب سرمایه‌گذاران واقعی و مطمئن که پیشینه و سابقه کار دارند، اقدام کند.

استاندار کردستان بر ضرورت زمان‌بندی برای انجام کار از سوی سرمایه‌گذاران تاکید کرد و افزود: سرمایه‌گذاران باید توجیه شوند که عدم انجام کار در زمان تعیین‌شده موجب لغو قرارداد شده و مبلغ پرداخت شده بابت قیمت زمین نیز ضبط خواهد شد.

وی در خصوص نحوه تعیین قیمت زمین‌های منطقه نیز اظهار کرد: قیمت‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که فقط سرمایه‌گذاران واقعی حاضر به پرداخت بهای آن باشند و دست سودجویان کوتاه شود.

مرادنیا ضرورت تبلیغ جهت جذب سرمایه‌گذاران را یادآوری و عنوان کرد: این امر نباید صرفاً منحصر به استان شود، حضور سرمایه‌گذاران از سایر نقاط کشور و سرمایه‌گذاری در صنایع اولویت‌دار، می‌تواند موجب تقویت منطقه شود.

استاندار کردستان خواستار تعیین چارچوب و سازوکار مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی با اولویت سرمایه‌گذاران اقلیم کردستان عراق در منطقه ویژه اقتصادی بانه شد.

خالد جعفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان نیز در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از آماده شدن فاز اول این منطقه، اظهار داشت: زمین‌های منطقه ویژه اقتصادی بانه باید به سرمایه‌گذاران واقعی و افراد توانمند در سرمایه‌گذاری واگذار تا زمینه تسریع در انجام کارها و رونق منطقه فراهم شود.

وی در خصوص تعیین قیمت زمین در این منطقه گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی استان باید بهای زمین‌ها در کنار منابع تامین شده از محل اعتبارات شرکت شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک، اعتبار لازم برای تکمیل منطقه ویژه اقتصادی بانه و فاز ۲ آن‌را تأمین کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان تصریح کرد: قیمت‌گذاری باید به گونه‌ای باشد که افرادی که توانایی انجام کار را دارند وارد عرصه شوند چراکه اگر زمین‌ها به افراد ناتوان یا دلال واگذار شود، باز‌پس‌گیری آن دشوار خواهد بود.

Sorry - Comments are closed