برای تحقق شعارسال چه باید کرد/ الزامات دولت و بخش‌خصوصی در امر صادرات

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به الزامات تحقق شعارسال گفت: صادرات را نباید جاده‌ای اتوبانی و صاف در نظر بگیریم، بلکه جاده صادرات پر پیچ و خم است.

به نقل از وب سایت رادیو گفت‌وگو، یحیی آل اسحاق در گفتگو با ویژه برنامه “به سبک بهار” در رابطه با چگونگی حمایت از تولیدات صادرات محور، اظهار کرد: مقوله صادرات از عوامل رشد و توسعه کشورهاست و کشوری که رونق صادراتی دارد، در تولید و اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

وی ادامه داد: ظرفیت صادراتی کشور در منطقه ۱۲۰۰ میلیارد دلار بوده که حدود ۳۰۰ میلیارد دلار با ۱۵ کشور همسایه صادرات و واردات داریم.

آل اسحاق گفت: ۱۵۰ میلیارد دلار نیز امکان صادراتِ حداقلی به ۱۵ کشور همسایه داریم.

وی در عین حال به از دست رفتن فرصت‌های صادراتی با وجود این اعداد و ارقام و آمار حقیقی، اشاره کرد و افزود: برای صادرات دو کار باید صورت گیرد؛ نخست اینکه برخی اقدامات از سوی تولید کنندگان کلید بخورد و بخش دیگر نیز ناظر بر “پشتیبانی ها” و “رفع موانع” است.

آل اسحاق وظیفه بخش دوم را بر عهده نظام و حاکمیت و دولت دانست و تصریح کرد: تولیدکننده برای صادرات باید کالایی قابل رقابت در بازار‌های جهانی و منطقه‌ای تولید نماید.

این فعال بخش خصوصی، وضعیت کنونی بازار را به جنگ کالاها تشبیه کرد و گفت: کالایی که در پهنه باز بین المللی وارد می‌شود، از نظر کیفیت، قیمت، بسته بندی، خدمات پس از فروش و… باید قابل اعتنا باشد.

آل اسحاق با تاکید بر اینکه تولیدکننده در بازار رقابت، باید جز بهترین‌ها باشد، خاطرنشان ساخت: تولید کننده باید دانش و تجربه بازار یابی را داشته باشد؛ این حوزه یک تخصص و علم است که الزامات آن باید با تمام شقوق تحقق یابد.

وی همچنین به اقدامات پیش روی دولت و حاکمیت تاکید کرد و افزود: بدون پشتیبانی دولت، رقابت بسیار کمرنگ خواهد شد و همه دولت‌ها باید از صادرات و صادرکننده بخوبی حمایت نمایند.

آل اسحاق ثبات قوانین و مقررات داخلی را یکی از وجوه حمایتی عنوان کرد و گفت: از دیگر سو صادر کننده باید ارز بدست آمده را باز گرداند و در این بین، قوانین و مقررات نیز باید تسهیل کننده باشد.

وی همچنین لزوم بسترسازی مناسب از سوی حاکمیت و پشتیبانی‌های نرم و سخت افزاری را متذکر شد و افزود: مشوق‌های صادراتی هم حتما باید لحاظ شود. ضمن اینکه صادرات را نباید جاده‌ای اتوبانی و صاف در نظر گیریم، بلکه جاده صادرات پر پیچ و خم است و رقبای بسیاری وجود دارند.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات