مشکل پرداخت بدهی‌های عراق به ایران در حال حل شدن است

سخنگوی وزارت برق عراق با تایید مشکل انباشت بدهی‌های این کشور به ایران، تصریح کرد که مشکل پرداخت طلب طرف ایرانی در حال حل و فصل شدن است.

به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه الکوثر، «احمد العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد که  این وزارتخانه با وجود مشکلات مالی و کمبود تخصیص‌های مالی در سایه عدم تصویب بودجه دولت فدرال، توانسته با افزایش تلاش‌ها برای فعالسازی برخی نیروگاه‌های تولید برق، تولید برق کشور را به ۱۹ هزار مگاوات برساند.

به نوشته پایگاه خبری «الفرات»، وی افزود: این وزارتخانه تلاش می‌کند تا تولید برق کشور را تا پیش از فصل تابستان به ۲۲ هزار مگاوات برساند، به خصوص که نیروگاه های حرارتی صلاح الدین و ناصریه وسماوه وارد شبکه تولید می شوند و ظرفیت تولید برق نیروگاه بسمایه نیز افزایش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت برق عراق درباره حمایت ایران از بغداد برای تامین برق مورد نیاز نیز گفت: طرف ایرانی در حال حاضر ۲۲ میلیون فوت مکعب گاز به عراق صادر می‌کند. پیش از این حجم صادرات گاز ایران، ۵۰ میلیون فوت مکعب بود.

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ایران بار دیگر صادرات گاز خود را مانند گذشته، افزایش دهد تا ثبات وضعیت برق کشور تضمین شود…مشکل عدم تمایل طرف ایرانی به تأمین گاز برای عراق نیز به انباشت طلب‌های ایران مربوط می‌شود که میزان آن به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می‌رسد. این مبالغ از سوی طرف عراقی تامین و در بانک تجارت عراق سپرده‌گذاری شد و تنها مانع پرداخت آن، تحریم‌های تحمیلی بانکی علیه ایران است.

العبادی تاکید کرد که این موضوع میان دو طرف در حال حل و فصل است تا طرف ایرانی بار دیگر حجم صادرات گازی خود را به ۵۰ میلیون فوت مکعب تا پیش از تابستان آتی برساند. 

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed