صادرات ۱۱ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به عراق طی ۵ سال گذشته

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در پنج سال اخیر مجموع صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به عراق حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده که حدود ۳.۷ میلیارد دلار آن متعلق به گروه میوه و تره‌بار بوده است.

به نقل از خبرگزاری میزان، بنا به اعلام روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن از برگزاری میز کشوری عراق با رویکرد بررسی مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به این کشور و با حضور رایزن بازرگانی ایران در بغداد خبر داد.

وی اظهار داشت: در این نشست مسائل و مشکلات پیش‌روی صادرات محصولات کشاورزی به عراق و چشم انداز بازار این گروه از محصولات ایران در کشور عراق مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پیلتن افزود: طی سال‌های اخیر از ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۹، حدود ۳۰ درصد از کل صادرات ایران به عراق را محصولات کشاورزی و صنایع غذایی شامل میوه و تربار، صنایع تبدیلی، محصولات لبنی، شیرینی و شکلات و فراورده‌های غلات، محصولات حیوانی، خشکبار و گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی تشکیل داده که میوه و تره‌بار بیشترین حجم را از این گروه به خود اختصاص داده است.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی ادامه داد: طی دورۀ زمانی یاد شده، با وجود شکل‌گیری روند تولید این نوع محصولات در عراق و اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای در زمینه واردات برخی از این نوع محصولات توسط دولت عراق، محصولات صادراتی ایران در بازار محصولات کشاورزی و صنایع غذایی عراق توانسته به حضور پررنگ خود ادامه دهد.

پیلتن بیان داشت: در پنج سال اخیر مجموع صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به عراق حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده که حدود ۳.۷ میلیارد دلار آن متعلق به گروه میوه و تربار بوده است.

وی گفت: میوه‌ها و سبزی‌های تازه، گوجه فرنگی، سیب درختی، هندوانه، سیب زمینی، پیاز، خیار و کیوی به ترتیب مهمترین محصولات صادراتی ایران به عراق در بازۀ زمانی مذکور بوده است.

خاطرنشان می‌سازد، نشست میز کشوری عراق روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان نهاد‌ها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی ملی و استانی دست اندرکار صادرات محصولات کشاورزی کشور مانند وزارت جهاد کشاورزی، گمرک، سازمان استاندارد، اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، اتحادیه‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی و وزارت امورخارجه در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed