صادرات به کشور عراق نیازمند یک جهش است

عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به روند ثابت صادرات به کشور عراق طی سه سال اخیر گفت: هم اکنون زمان آن فرارسیده که شاهد جهش صادرات به این کشور باشیم.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با حضور وبیناری ربیهاوی رایزن اقتصادی ایران در عراق امروز در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.

ربیهاوی در این نشست بررسی ظرفیت تعامل تجاری دو کشور و شناخت نیاز‌های بازار را ضروری دانست و گفت: وضعیت فعلی عراق، با عراق ۲۰۰۳ که فعالیت تجاری سنتی داشت متفاوت شده و امروز رقبای قدری چون ترکیه و سایر کشور‌ها پا به میدان گذاشته اند.

رییس اتاق کرمانشاه و عضو هیات رییسه اتاق ایران نیز در این نشست روند صادرات به عراق در سه سال اخیر را ثابت دانست و گفت: زمان آن رسیده که شاهد جهشی در صادرات ۳۰ تا ۵۰ درصدی استان به بازار عراق باشیم.

کاشفی افزود: علیرغم رشد نرخ ارز روند صادرات در این مدت حدود ۷ تا ۸ میلیارد دلار و با احتساب صادرات گاز در سقف ۱۰ میلیارد دلار باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: ثبات نداشتن مقررات تجاری مانع رونق تعامل با کشور همسایه عراق است و درصدد هستیم اتاق بازرگانی با رایزنی و ارائه مشاوره‌های لازم به عنوان شتاب دهنده در رونق تجارت با عراق عمل کند.

عضو هیات رییسه اتاق ایران گفت: در مرز‌های ما تخلیه و بارگیری به صورت منسوخ شده روزانه برای ۵۰۰ تا هزار کامیون صورت می‌گیرد که این شیوه صادرات باعث شده نیازمند هکتار‌ها محدوده گمرکی و خدمات عمرانی باشیم.

قوانین دست و پا گیر برای تردد تجار و صادرات کالا، مشکل ایستایی کالا در مرز و نبود حمل یکسره کالا به بازار بدون بارگیری مجدد در مرز از مهم‌ترین مشکلاتی بود که تجار و صادرکنندگان در این نشست به آن اشاره کردند.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات