بازگشایی مرزها، افتتاح کنسولگری عربستان در عراق از اولین نتایج شورای هماهنگی عربستان و عراق

مشاور نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که امضای توافق‌نامه تأسیس شورای هماهنگی میان عراق و عربستان، دروازه‌ای برای ایجاد اصول قوی همکاری است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، احسان الشمری، مشاور حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، گفت: این شورا تلاش خواهد کرد تا روابط مشترک میان عراق و عربستان در بالاترین سطح از تفاهم قرار داشته باشد.

وی به وجود یادداشت تفاهم‌هایی بین ریاض و بغداد در زمینه‌های آموزشی و تبادل کارشناسان آموزش در دانشگاه‌ها و اعزام دانشجویان و همکاری در زمینه‌های کشاورزی اشاره کرد.

الشمری گفت: دو کشور سیاست متحدی در اوپک دارند. آرامکو برای سرمایه‌گذاری در میادین نفتی در جنوب عراق و تأسیس کارخانه‌های پتروشیمی و پالایشگاه تلاش می‌کند.

وی به وجود تفاهم‌هایی در زمینه امنیتی نیز اشاره کرد.

الشمری گفت: تأسیس شورای هماهنگی نشان دهنده وجود تغییر و تحولی در روابط میان عربستان و عراق و تلاش برای تقویت آن براساس اصول درست و ثابت است. سفر دوم العبادی به عربستان نشان می‌دهد که روش سیاسی وی غیرطایفه‌ای است و به منافع تمامی عراقی‌ها توجه دارد.

عربستان و عراق روز یکشنبه طی نشست نخست شورای هماهنگی با بازگشایی گذرگاه‌های مرزی و تقویت بنادر و راه‌ها و بازنگری در توافق‌نامه همکاری گمرکی و بررسی منطقه تبادلات تجاری میان دو کشور توافق کردند.

همچنین با راه اندازی مجدد خطوط هوایی از عربستان به عراق و بازگشایی کنسولگری عربستان در عراق و افتتاح دفتر وابسته به شرکت انرژی در عراق توافق شد.

این توافق‌ها در حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و حیدر العبادی، نخست وزیر عراق حاصل شد.

شورای هماهنگی پیروزی‌های دولت عراق در جنگ علیه تروریسم را ستود.

این شورا در جریان نتایج مشارکت عربستان در نمایشگاه بین‌المللی بغداد قرار گرفت.

دو طرف در این نشست بر لزوم فعالیت‌های مشترک برای تسهیل صادرات میان دو کشور تأکید و با توسعه شراکت در بخش خصوصی توافق کردند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed