محدودیت صادرات کالا به عراق، مختص ایران نیست

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، افزایش عوارض بازرگانی صادرات کالا از سوی عراق را فقط مختص کالاهای ایرانی ندانست و گفت: برنامه بغداد حمایت از تولید داخلی آن کشور است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «مجتبی خسروتاج» افزود: براساس آنچه مسئولان عراقی اعلام کرده اند، عوارض بازرگانی برای همه کشورهای صادرکننده به عراق افزایش یافته است.
وی ادامه داد: وزیران صنعت و بازرگانی عراق اعلام کرده اند در محدودیت های صادراتی به دنبال برخورد تبعیض آمیز با ایران نیستند.
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مسئولان عراق می گویند تولیدات عراق در بعضی از زمینه ها از جمله محصولات کشاورزی در حال رشد بوده و به همین سبب به دنبال حمایت از تولیدات داخلی، عوارض بازرگانی افزایش یافته است.
خسروتاج با یادآوری روابط مناسب ایران و عراق در سال های اخیر، گفت: همواره در دیدار با مسئولان عراقی تاکید داریم اگر قرار است عراق با یک کشور تجارت ترجیحی داشته باشد، آن کشور ایران است؛ باید در قالب موافقت نامه جدید، تعرفه های ترجیحی مشمول ایران شود.
به گزارش ایرنا، عراق سومین مقصد صادرات کالا و خدمات ایران به شمار می رود. در 11 ماه نخست امسال 5.6 میلیارد دلار کالا و خدمات به عراق صادر شده است.
«کاوه زرگران» رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران پیش از این از کاهش 10 درصدی صادرات محصولات غذایی و کشاورزی در 11 ماه نخست امسال خبر داد و دلیل آن را اعمال تعرفه های وارداتی عراق بیان کرد.
تا هفت ماه نخست امسال صادرات محصولات غذایی و کشاورزی روندی رو به افزایش داشت اما بعد از مهرماه، روندی نزولی به خود گرفت.
در 11 ماه نخست امسال 3.5 میلیارد دلار محصول کشاورزی به وزن 3.7 میلیون تن به دیگر کشورها صادر شد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، از نظر ارزشی چهار درصد و از نظر وزنی 10 درصد کاهش داشته است.

Sorry - Comments are closed