لزوم تدوین برنامه ۱۰ ساله تجارت با عراق/ ظرفیت صادرات به عراق ۱۵میلیارد دلار است

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه از تمام پتانسیل‌ صادرات به عراق استفاده نکرده‌ایم، گفت: برای تداوم صادرات به عراق باید یک برنامه تجارت 10 ساله تدوین کرد تا تجار و دولت برای آینده بازار عراق آماده شوند.

به نقل از خبرگزاری فارس، سید حمید حسینی در مورد روند صادرات ایران به عراق در سال 1396 گفت: وضعیت صادرات سال گذشته به عراق مطلوب بود و علیرغم اینکه صادرات ما در سال 1396 به اغلب کشورهای همسایه مثل روسیه، عمان، پاکستان و امارات کاهش پیدا کرد، ولی صادرات ایران به عراق کاهش نیافت و صادرات ایران به عراق در سال گذشته تقریبا معادل صادرات در سال 1395 بود.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه در سال 1396 بازار صادراتی چند قلم کالای پرمصرف به عراق را از دست دادیم، افزود: در این سال صادرات سیمان به عراق متوقف بود، همچنین به علت مشکلات قرنطینه‌ای صادرات سیب درختی به عراق انجام نشد و صادرات لبنیات هم به این کشور به مشکل خورد. 

وی بیان داشت: علیرغم این اتفاقات صادرات به عراق در 11 ماهه سال 1396 حدود 5 میلیارد و 600 میلیون دلار بود و خوش بختانه در این سال صادرات گاز به مجموع کالاهای صادراتی به این کشور اضافه شد و با توجه به صادرات گاز، برق و حتی گردشگری می‌توان گفت حجم صادرات ما به این کشور رقمی بیش از 10 میلیارد دلار است که این رقم معادل صادرات ایران با 4 قاره جهان از جمله آفریقا، اروپا، آمریکا و اقیانوسیه است. 

حسینی اظهار داشت: عمده صادرات ایران به کشورهایی مانند چین، هند، کره جنوبی فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و ماده معدنی و مواد خام است که ارزش افزوده چندانی ندارد، اما صادرات به عراق عمدتا کالاهای کشاورزی و صنعتی با ارزش افزوده بالا است. 

وی با اشاره به اینکه تراز تجاری مثبت ایران با عراق، گفت: اگر ایران سالانه 7 میلیارد دلار به چین کالا صادر کند، در مقابل چین به ایران 10 میلیارد دلار صادرات دارد و اگر صادرات ما به امارات 5 میلیارد و 800 میلیون دلار است، آنها هم حدود 8 میلیارد دلار به ایران صادرات دارند، اما صادرات عراق به ایران حدود 50 میلیون دلار است و تراز تجاری مثبت با این کشور بر روی بهبود تراز تجاری کشور تاثیر گذاشته است. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه اگرچه اوج‌گیری درگیری‌ تروریست‌های داعش در سال 1396 در کشور عراق باعث کاهش مبادلات تجاری کشورهای مختلف با عراق شد، اما ما سهم خودمان را در این بازار از دست ندادیم. 

حسینی با اشاره به اتفاقات سیاسی کردستان عراق که منجر به بسته‌شدن برخی مرزهای ایران با این منطقه شد ، گفت: اگر این اتفاقات نبود، قطعا صادرات به این کشور رونق بیشتری داشت. 

وی افزود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی ایران به کشورهای مختلف 350 دلار است، اما متوسط یک تن کالای صادرات ایران به عراق حدود 550 دلار است. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اینکه عراق یک کشور قانونمند و با ثبات نیست گفت: همین موضوع و عدم ثبات در تعرفه‌ها و مسائل و اختلافات داخلی بعضا مشکلاتی را برای تجار به وجود می‌آورد. 

وی با اشاره به اینکه بیش از یک میلیارد و 900 میلیون دلار پروژه مهندسی نیمه تمام در عراق داریم، گفت: دولت عراق به علت نداشتن منابع مالی نتوانسته این پروژه‌ها را فعال کند و در سالی که گذشت نتوانستیم در پروژه‌های فنی و مهندسی فعال باشیم. 

حسینی با بیان اینکه میزان صادرات ایران به عراق در 4 سال گذشته تقریبا رقم ثابتی بوده است، گفت: برای حفظ و گسترش سطح روابط با عراق باید شیوه حضور در این کشور را تغییر دهیم. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: اگرچه روابط سیاسی، امنیتی و فرهنگی بسیار زیادی بین دو کشور ایران و عراق وجود دارد، اما سطح روابط اقتصادی به این اندازه نیست. 

وی افزود: دولت عراق دولتی تقسیم شده بین احزاب است و به علت نظام فدرالی، وزارتخانه‌ها بین اعضا تقسیم شده و همین موضوع چالش تجارت با عراق را بیشتر می‌کند. 

حسینی گفت: کار کردن با عراق هم سخت و هم سهل است، از یک طرف 95 درصد مایحتاج این کشور از طریق واردات تامین می‌شود، بنابراین بازار بسیار خوبی برای تجار است و از طرفی به دلیل عدم ثبات قوانین در این کشور تجارت با عراق بسیار سخت است. 

وی با بیان اینکه در صدد افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای در بغداد و بصره هستیم، گفت: ایجاد چنین فروشگاه‌هایی باعث معرفی کالاهای ایرانی به مصرف‌کنندگان می‌شود. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان داشت: اگرچه کالاهای برندهای معروف ایرانی در بازار عراق عرضه می‌شود، اما به دلیل مشکلات تجارت با این کشور خود صاحبان برندها در این بازار حضور نیافته‌اند. 

حسینی در مورد ظرفیت صادرات به عراق اظهار داشت: حتما ظرفیت بیشتری برای صادرات به این کشور وجود دارد. 

وی افزود: ما نه تنها برای کالاهای تولیدی خودمان در عراق بازار خوبی ایجاد نکرده‌ایم، بلکه مانند برخی از کشورها که کالاهای سایر کشورها را خریداری و به این کشور صادر می‌کنند، هم عمل نکرده‌ایم. 

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: ترکیه کالاهایی مثل حبوبات و شکر را از کشورهای دیگری خریداری می‌کند و با بسته‌بندی مناسب به این کشور صادر می‌کند. 

وی افزود: در بحث توریسم درمانی ظرفیت فراوانی وجود دارد، در حالی که بیماران عراقی که نیاز به درمان دارند، اغلب برای معالجه به کشوری به غیر از ایران سفر می‌کنند.

حسینی گفت: در بخش سخت‌افزاری در کشور عراق فعال هستیم، ولی هر لحظه ممکن است، با آغاز تولیدات عراق در بخش‌های مختلف این بازارها را از دست بدهیم، بنابراین باید برنامه‌ای 10 ساله برای توسعه صادرات به این کشور تدوین کنیم و در این برنامه تجار و دولت ایران را برای آینده بازار عراق آماده کنیم. 

وی افزود: ظرف 2 سال آینده با شروع بازسازی عراق تجارت ما به این کشور می‌تواند به 15 میلیارد دلار افزایش یابد. 

حسینی در مورد مشکلات بانکی بیان داشت: 70 درصد موانع تجارت با عراق به خود ما بر می‌گردد، زیرا ما تحریم هستیم و آنها تحریم نیستند. 

وی افزود: در حال حاضر ارتباطات مالی بیشتر به شکل سنتی با این کشور در حال انجام است و قطعا با حل مشکل روابط بانکی وضعیت تجارت دو کشور ایران و عراق بهتر می‌شود. 

Sorry - Comments are closed

تبلیغات