مهمترین اولویت‌های صادراتی به عراق از زبان رایزن بازرگانی ایران

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در بغداد پیشنهاد کرد تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی 16 گروه کالایی را در قالب 800 ردیف، برای هدفگذاری صادراتی به عراق در نظر گیرند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشت: «ناصر بهزاد» در تشریح 16 گروه کالای ایرانی به عنوان اولویت‌های صادرات به عراق بیان کرد: این گروه‌ها شامل ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، دارو و تجهیزات درمانی، محصولات غذایی، شوینده های بهداشتی و آرایشی، صنایع نساجی، فراورده های پتروشیمی و پایه نفتی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی برقی، فراورده های سلولزی، موادشیمیایی، مواد معدنی، انواع میوه و گیاه تزیینی، محصولات دامی، گیاهان صنعتی و دارویی، مصنوعات چرمی و مصنوعات فلزی است.
وی افزود: به عنوان مثال سالیانه نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون دلار ماشین آلات و تجهیزات صنعتی از کشورهای مختلف جهان به عراق وارد می‌شود که سهم ایران حدود پنج درصد است و پبش بینی می‌شود با توجه به آغاز دوره بازسازی در عراق، رونق تولید داخلی و نیاز به دستگاه‌های یاد شده، در سال 2018 به سه میلیارد دلار برسد.
بهزاد ادامه داد: باید ظرفیت های این بخش مانند انواع ماشین آلات پخت نان، شیرینی و کیک، ادوات زراعی، قطعات یدکی و دستگاه‌های صنعتی برای تامین از ایران مورد توجه واقع شود.
«در بخش مواد غذایی پیش‌بینی می‌شود عراق معادل پنج میلیارد دلار مواد غذایی از کشورهای مختلف وارد کند، در حالی که بسیاری از محصولات مثل کنستانتره برای تولید آبمیوه، پوره میوه، سس، شور، خشکبار و محصولاتی از این دست، همچنان ظرفیت بالایی برای صادرات از ایران به عراق دارد که در سال‌های گذشته 25 درصد از کالاهای یاد شده از ایران تامین شده است».
وی همچنین صنایع نساجی و صادرات انواع فرش، پارچه پرده ای و منسوجات بافتی را به عنوان یکی از عوامل در رشد صادرات دانست و سهم کنونی این گروه در سبد صادرات ایران به عراق را کمتر از 10 درصد اعلام کرد.
بهزاد بیان کرد: در بخش صنایع ساختمانی همچنان 50 درصد ظرفیت قابل صدور کالاهای این بخش از ایران به عراق خالی است که این کالاها شامل کاشی، سرامیک، آجر، سنگ تراش خورده، شیشه برای تزیینات داخلی، لوازم ظرفشویی، شیرآلات ساختمانی و اجزای پیش ساخته می شود که با تجمیع ظرفیت‌های عرضه و شبکه‌سازی توزیع از سوی صادرکنندگان نیل به اهداف صادراتی در این بخش تحقق ‌پذیر است.

** ضرورت بازاریابی جامع
رایزن بازرگانی ایران در عراق، دلیل فقدان برخی کالاهای ایرانی در بازار عراق را تحقق نیافتن بازاریابی جامع دانست و گفت: در الگوهای بین‌المللی برای نفوذ کالا، علاوه بر قیمت باید به شاخص تولید برای بازار، مکان‌ یابی توزیع، نوع و شکل قابل ارائه محصول، انجام روش‌های ترویجی و تبلیغاتی و سرمایه‌گذاری مشترک، توجه ویژه شود که این موضوع در صادرات ایران به عراق به برنامه‌ریزی خاص نیاز دارد.
رایزن بازرگانی ایران در عراق افزود: لازمه توسعه صادرات به عراق ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند و ایجاد حرکتی فراگیر و توسعه‌گرا از سوی همه دستگاه‌های مرتبط در بخش تولید، توزیع، تامین و نظارت است تا بستر مناسبی برای ارتقای صادرات غیرنفتی به وجود آید.
به گزارش ایرنا، در 11 ماه پارسال متوسط قیمت هزینه کالاهای صادراتی ایران به عراق 460 دلار بوه که این نرخ در مقایسه با میانگین کالاها صادراتی ایران به مقاصد مختلف جهان 1.2 برابر است.

Sorry - Comments are closed