روس نفت دو قرارداد نفتی با کردستان عراق امضا کرد

رسانه های کرد عراقی روز شنبه از امضای دو قرارداد بزرگ نفتی بین اقلیم کردستان عراق و شرکت روسی «روس نفت» در حاشیه نشست اقتصادی سن پترزبورگ خبر دادند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «آشتی اورامی» وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق با اعلام این خبر به رسانه های کردی در کردستان عراق گفت: وزارت منابع طبیعی قرارداد احداث خط لوله گازی منطقه کردستان عراق به ترکیه را با شرکت روسی روس نفت منعقد کرد.

این گزارش حاکی است شرکت روسی مذکور وظیفه احداث خط لوله گازی منطقه کردستان عراق به ترکیه را به ارزش 1 میلیارد و 800 میلیون دلار امضا کرده است.

همزمان «ایگور سچین» مدیراجرایی شرکت روس نفت به رسانه های کردی گفت که شرکت تحت مدیریتش به فعالیت نفتی و گازی در منطقه کردستان عراق ادامه خواهد داد.

وی افزود: به غیر از قرارداد احداث خط لوله گازی اقلیم کردستان عراق شرکت «روس نفت» در زمینه های اکتشاف و استخراج و نفت و گاز نیز در کردستان عراق فعالیت خواهد کرد.

گفتنی است این قرارداد در حاشیه اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ در روسیه به امضا رسید.

یکی از حاشیه های انعقاد این قرارداد عدم حضور نماینده دولت مرکزی عراق و پرچم عراق در زمان امضای قرارداد از سوی دو طرف بود.

کارشناسان اقتصادی با اشاره به قراردادهای جدید نفتی میان اقلیم و روسیه بر این باور هستند که روسها در تلاش برای توسعه فعالیتهای نفتی خود در منطقه کردستان عراق می باشند.

دکتر نیاز نجم الدین کارشناس اقتصادی در خصوص این قراردادها در این خصوص گفت: بدون شک روس ها در تلاش هستند با کنترل منابع انرژی در خاورمیانه گلوگاههای انرژی را به کنترل خود دربیاورند تا بدین وسیله با رقیبان خود چون آمریکا و اتحادیه اروپا رقابت کنند.

وی افزود: اقلیم کردستان عراق دارای منابع غنی نفت و گاز است و روس ها می کوشند این منابع را به پروژه های گازی خود بنام ترکیش استریم لاین تزریق نمایند.

نامبرده تاکید کرد این اقدام دولت اقلیم کردستان عراق باعث نزدیکی بیشتر روسیه به منطقه کردستان عراق خواهد شد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات