صادرات محصولات معدنی روی ریل توسعه

اقلام فلزی و غیر فلزی با ارزش بیش از ۳.۱ میلیارد دلار و وزن ۱۸.۷ میلیون تن صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده ۳۵ درصد رشد ارزشی است.

خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشت: مواد معدنی فلزی در ­4 ماهه منتهی به تیر ماه، به ارزش 2238 میلیون دلار و وزن 7752 هزار تن و همچنین اقلام عمده معدنی غیر فلزی (عمدتاً مصالح ساختمانی) به ارزش 523 میلیون دلار به وزن 6969 هزار تن صادر شده است.

براساس اظهارات دبیر میز محصولات معدنی در صادرات شمش فولاد، به عنوان مهم‌ترین محصول صادراتی بخش فلزی با ارزش 1025 میلیون دلار و وزن 2487 هزار تن، شاهد رشد 51 درصد در ارزش و 16 درصد در وزن بوده‌ایم. همچنین، علیرغم افزایش قیمتهای جهانی، تقاضا نیز افزایش یافته که به دنبال آن در بین بازارهای عمده صادراتی شمش فولاد کشور، تایلند و امارات به ترتیب رشد 31 درصد و 71 درصد را رقم زده اند.

رشد 270 درصدی کاتد مس

الهه مکری ­در ادامه در خصوص صادرات سنگ و کنسانتره مس گفت: کشور کره جنوبی در سال جاری به عنوان بازار قابل قبول در زمینه صادرات سنگ و کنسانتره مس در بین بازارهای عمده این محصول لحاظ شده است. از این رو در صورت تداوم شرایط مساعد صادرات به کره، در آینده بازار مناسبی برای سنگ مس کشور به شمارخواهد آمد.

دبیر میز محصولات معدنی­ افزود: کاتد مس کشور نیز در­­چهار ماهه نخست امسال­­­ با رشد 270 درصدی ارزش و 268 درصدی وزن به رقم 213 میلیون دلار به ازای 44 هزار تن صادر شده است.

مکری ادامه داد: شرکت ملی صنایع مس ایران نیز به عنوان مهمترین تولید کننده و صادرکننده این محصول در کشور گام‌های موثری در جهت دستیابی مجدد به بازارهای پر تقاضای گذشته و ارتقای کیفی و کمی تولید و بهبود تکنولوژیکی خطوط تولید خود برداشته و چشم‌انداز روشنتری پیش روی صادرات این محصول خواهد بود.

افزایش137 درصدی صادرات به بازار عراق

وی رشد ارزشی صادرات به بازار عراق را در مقایسه 4 ماهه­ امسال­­­با مدت مشابه سال گذشته حدود 137 درصد اعلام کرد و افزایش تقاضا را به پشتوانه حاکم شدن آرامش نسبی در آن کشور و تاثیر بر روند فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز دانست.

مکری افزود: صادرات شمش آلومینیوم نیز به عنوان یکی از محصولات عمده فلزی صادراتی کشور به ارزش 89 میلیون دلار به وزن 118 هزار تن ، به دلیل نیاز صنایع پایین دست داخلی به مواد اولیه و از سوی دیگر به دلیل نیاز تولید کنندگان شمش کشور به ماده اولیه ( پودر آلومینا و …) با کاهش 25 درصد در ارزش و 29 درصد در وزن مواجه بوده است.

دبیر میز محصولات معدنی آمار صادرات اقلام عمده غیر فلزی­ در­ دوره مذکور را به ارزش 523 میلیون دلار و وزن 7 میلیون تن، با رشد نسبی 10 درصد ارزشی و 17 درصد وزنی اعلام کرد.

وی افزود: کاشی و سرامیک به عنوان یکی از مهمترین محصولات در بخش معدن­ در 4 ماهه نخست امسال به رقم 149 میلیون دلار در ازای صادرات 12/1 میلیون تن بالغ­ شده ­­­و رشد 5/17 درصدی ارزش و 31 درصد وزنی را نشان می‌دهد. براساس آمار موجود صادرات کاشی و سرامیک کشور طی دوره مذکور به بازار عراق به 96 میلیون دلار افزایش یافته ( با رشد 9 درصد ) و بدین ترتیب صادرات به کشور عراق رونق یافته و این رشد ناشی از بهبود شرایط و حاکم شدن آرامش نسبی در آن کشور طی ماههای اخیر بوده است.

رشد 41 درصدی صادرات کاشی به پاکستان

مکری اظهار داشت: علاوه بر بازار عراق، در بازار پاکستان نیز به عنوان دومین بازار صادراتی کاشی کشور، روند صعودی صادرات را شاهد هستیم به طوریکه ارزش صادرات به پاکستان با رشد 41 درصدی به 17 میلیون دلار افزایش یافته است.

وی افزود: با وجود شرایط سخت حاکم بر روند صادرات، صادرات ریالی به بازارهای عراق و افغانستان شرایط لازم را برای صادرکنندگان فراهم ساخته تا صدور محصول خود را، به خصوص به بازار عراق، جدی تر دنبال کنند.

مکری گفت: صادرات سیمان نیز در دوره مذکور به ارزش 107 میلیون دلار و وزن 7/2 میلیون تن با ارزش افزوده بیشتر نسبت به کلینکر، صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزشی 32 درصد و از لحاظ وزنی 24 درصد رشد داشته است. ضمن آنکه بیش از 60 میلیون دلار کلینکر به وزن 2/2 میلیون تن نیز طی همین دوره صادر شده است و صادرات سیمان و کلینکر به دو بازار عمان و کویت با رشد همراه شده است

گفتنی است، بازار عراق و افغانستان مهمترین بازار صادراتی محصولات صنایع معدنی کشور و به عبارتی دیگر مصالح ساختمانی کشور است که در دوره 4 ماهه امسال­­ همچنان روند صعودی تقاضا را داشته اند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات