نشست کمیسیون حمل و نقل جاده‌ای ایران و عراق برگزار شد

نشست کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و عراق، با هدف توسعه روابط حمل و نقل جاده‌ای و مبادلات تجاری و تسهیل گردشگری بین دو کشور از امروز در محل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آغاز شد.

خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نوشت: رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی و رئیس هیئت ایرانی این نشست، در سخنانی اظهار داشت: باتوجه به گستردگی روزافزون روابط دوستانه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق در زمینه‌های گوناگون حمل و نقلی و اهمیت گذرگاه‌های مرزی در توسعه مبادلات تجاری و تسهیل گردشگری فیمابین، این نشست مقدمه‌ای برای گسترش این روابط بوده و برای حل و فصل مشکلات موجود برگزار شده است.

وی با اشاره به موقعیت خوب ترانزیتی دو کشور در منطقه افزود: توسعه کریدور ترانزیتی شرق به غرب یکی از موضوعات مورد بررسی است که با فعال شدن این کریدور، امکان دسترسی شرق آسیا، آسیای میانه و قفقاز به کشورهای حوزه دریای مدیترانه از طریق عراق و سوریه میسر می‌شود.

نفیسی با بیان این که در ده ماهه سال 2018 بالغ بر 220 هزار کامیون از مرزهای دو کشور تردد داشتند، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موضوعات مورد بحث تأکید بر امضای موافقت‌نامه حمل و نقلی جاده‌ای بین دو کشور است که در صورت تأیید نهایی مقامات حمل و نقلی دو کشور، اجرا می‌شود.

براساس این گزارش، عباس عمران مدیرکل اداره فنی وزارت حمل و نقل عراق و رئیس هیئت عراقی، در سخنانی بر توسعه حمل و نقل جاده‌ای بین دو کشور و رفع موانع موجود تأکید کرد.

در این نشست دو روزه، نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، سازمان توسعه تجارت و مدیران استانی و مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌‌ای و نمایندگان انجمن‌های شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی کالا و مسافر حضور دارند.

Sorry - Comments are closed