اروپا هم تعهداتش را انجام ندهد مشکلی در فروش نفت نخواهیم داشت

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هرچند نمی‌توانیم بگوییم این تحریم‌ها بدون اثر هستند.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، یحیی آل‌اسحاق با اشاره به مکانیزم اروپا برای تجارت با ایران گفت: این موضوع از زوایای مختلف قابل بررسی است؛ مسئله نخست آن است که آمریکا فکر می‌کرد می‌تواند در برنامه تحریمی که علیه ایران ایجاد کرده است یک انسجامی را علیه ایران ایجاد کند اما شاهد بودیم با آغاز تحریم‌ها بعضی از کشورهای اروپایی ابراز تأسف کردند و این یعنی می‌خواهند برجام باقی بماند و از تصمیم آمریکا تبعیت نمی‌کنند. این مسئله قطعاً یک شکست برای تحریم‌های آمریکا است. همچنین این موضوع برای ایران نیز موفقیت محسوب می‌شود.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد کشور دیگری را تحریم کند، 11 شرط لازم است و یکی از این شروط آن است که تحریم کننده بتواند کل دنیا را وادار کند که کالایی به کشور تحریم شونده وارد نشود و یا تحریم شونده نتواند آن کالا را جایگزین کند، بنابراین یک اصل تحریم توسط آمریکا انجام نشده است و از این جهت یک اقدام مثبت در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره وضعیت تجارت ایران در آینده و در دوران تحریم‌ها بیان کرد: یکی از موارد قابل بررسی نوع خرید نفت از ایران است.

وی با ابراز اینکه “اگر در سه حوزه بتوانیم اقدامات عملیاتی انجام دهیم، مشکلات ایران کمتر خواهد شد”، عنوان کرد: ایران باید از نظر درآمدی، تأمین کالا و نقل و انتقالات پول اقدامات لازم را انجام دهد و همه این موارد مشروط به عملیاتی شدن است که بخش مهمی از آن به‌عهده اروپا است. اروپایی‌ها در حال حاضر چنین ادعایی را دارند اما نگرانی از این است که اروپایی‌ها می‌خواهند زمان بگیرند.

وزیر پیشین بازرگانی تصریح کرد: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هرچند نمی‌توانیم بگوییم این تحریم‌ها بدون اثر هستند.

Sorry - Comments are closed