عراق: خارج از سهمیه اوپک نفت عرضه نخواهیم کرد

وزیر نفت عراق تاکید کرد که این کشور به توافقات اعضای اوپک پایبند است و خارج از سهمیه اوپک نفت به بازار عرضه نخواهد کرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘ثامر الغضبان’ وزیر نفت عراق و مشاور نخست وزیر در امور انرژی روز یکشنبه در دوحه قطر اعلام کرد که کشورش برای جبران کمبود احتمالی بازار، اقدام به اتخاذ تصمیم یکجانبه برای افزایش عرضه نفت خام نخواهد کرد.

وی گفت: بغداد به توافقات در خصوص سطح تولید میان اعضای اوپک و اعضای غیر اوپک به رهبری روسیه در دسامبر 2018 تا هر جا که باشد احترام خواهد گذاشت.

وزیر نفت عراق افزود: توافق یاد شده برای حفظ تعادل در بازار جهانی نفت صورت گرفت که سال های قبل از آن شاهد افت و خیز و کاهش شدید قیمت ها بود، بنابر این ما از آن حمایت می کنیم.

الغضبان گفت: توافق ماه دسامبر سبب جلوگیری از ریزش قیمت نفت و بازگشت آرامش به بازار جهانی شد و قیمت آن را که زیر 40 دلار در هر بشکه شده بود به بیش از 70 دلار رساند.

وی تاکید کرد که عراق در خصوص میزان عرضه نفت به بازار به توافق مذکور پایبند خواهد ماند و فارغ از این که علت کاهش عرضه در بازار چه باشد، اقدام به اتخاذ تصمیمات یکجانبه برای جبران آن نخواهد کرد.

وزیر نفت عراق در عین حال گفت که اعضای اوپک و متحدان آن 19 ماه مه جاری در ریاض پایتخت عربستان گردهم می آیند و آخرین تحولات بازار جهانی نفت را بررسی خواهند کرد و پیشنهادات لازم را برای نشست وزیران اوپک در وین در ماه ژوئن آینده و اتخاذ تصمیمات مناسب آماده خواهند کرد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارشی که اوایل اردیبهشت ماه جاری منتشر شد، پیش بینی کرد که عراق در سال 2030 میلادی در رتبه سوم بزرگترین تولید کنندگان نفت قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، عراق موقعیت خود را در میان تولید کنندگان بزرگ نفت تقویت خواهد کرد تا در رتبه سوم بزرگترین منبع عرضه جدید در جهان قرار گیرد و جایگاه خود را در سازمان اوپک نیز ارتقا دهد.

این آژانس که مقر آن در پاریس می باشد با بیان اینکه عراق تولید نفت خود را تا سال 2030 میلادی به 6 میلیون بشکه در روز افزایش می دهد، احتمال داد که عراق تولید نفت خود را تا سال2030 و به نسبت 30 درصد افزایش خواهد داد تا در رتبه بندی از کانادا که اکنون چهارم می باشد، پیشی بگیرد.

آژانس بین المللی انرژی افزود: افزایش تولید نفت عراق، کمبود نفت در بازار بدلیل بحران های منطقه از جمله اوضاع در ونزوئلا و لیبی را جبران خواهد کرد.

دولت عراق پیش تر اعلام کرده بود در سال 2019 شرکت ملی نفت عراق به تولید روزانه 4 میلیون بشکه نفت خواهد رسید.

در بودجه سال 2019 میلادی عراق، میانگین صادرات نفت 3 میلیون و 880 هزار بشکه در روز و به ‌نرخ هر بشکه 56 دلار تعیین شده است.

این در حالی است که میانگین صادرات نفت عراق در بودجه سال 2018 میلادی، سه میلیون و 800 هزار بشکه در روز و به‌ نرخ هر بشکه 46 دلار تعیین شده بود.

همچنین درحالی که طی دو دهه گذشته ذخایر نفت این کشور 135 میلیارد بشکه برآورد می شد، این رقم به گفته مقامات عراقی اکنون به 153 میلیارد بشکه رسیده است.

Sorry - Comments are closed