حل مشکل حمل یکسره کالا از تمرچین با تاسیس شرکت مشترک حمل و نقل ایران و عراق

سرکنسول ایران در اربیل عراق گفت: تاسیس شرکت مشترک با همکاری آذربایجان غربی و استان اربیل، راهکار حل مشکل حمل یکسره کالا در مرز تمرچین – حاج عمران است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نصرالله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل عراق امروز در نشست ویژه بررسی مشکلات و راه حل‌های توسعه مراودات مرزی آذربایجان غربی و استان اربیل عراق گفت: با حمل یکسره کالا از ایران به شمال عراق، سبب بیکار شدن رانندگان این منطقه می‌شود که این امر اجازه انجام آن کار را نمی‌دهد.

وی گفت: با راه اندازی این شرکت و استفاده از ظرفیت ۲ طرف مرز، می‌توان این مشکل را حل کرد.

سرکنسول ایران در اربیل عراق گفت: البته کامیون‌هایی که از شمال عراق به آذربایجان غربی می‌آیند، باید ظرفیت خود را با جاده‌های این طرف مرز سازکار کنند.

رشنودی گفت: همچنین برگزاری یک دوره آموزشی برای حل مشکلات مربوط به کیفیت و استاندارد در ۲ طرف مرز ضروری است.

حسن انتظار رییس اتاق بازرگانی ارومیه هم در این نشست با اشاره به اینکه ناگزیر به حل مشکلات تجاری بین ۲ طرف مرز هستیم  گفت: این امر زمینه را برای استفاده از ظرفیت تجاری آذربایجان غربی و اربیل برای توسعه ۲ منطقه فراهم می‌کند.

وی گفت: یکی از مشکلات ما، صادر نشدن سیب آذربایجان غربی به اربیل و شمال عراق است که باید برای حل این مشکل، مساعدت لازم صورت گیرد.

سرکنسول ایران در اربیل عراق همراه با استاندار اربیل در راستای بررسی راهکار‌های رفع مشکلات مرزی با آذربایجان غربی و ارتقای همکاری ها، از روز گذشته ضمن دیدار با استاندار این استان، امروز نیز از واحد تولیدی پگاه ارومیه بازدید خواهند کرد.

مرز تمرچین، تنها مرز رسمی آذربایجان غربی با شمال عراق است که در پیرانشهر قرار دارد.

Sorry - Comments are closed