تفاهم نامه همکاری بین استانهای آذربایجان غربی و اربیل امضا شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی از امضای تفاهم نامه همکاری بین استانهای آذربایجان غربی و اربیل اقلیم کردستان عراق خبر داد.

خبرگزاری مهر به نقل از استانداری آذربایجان غربی نوشت: نادر صادقی در این زمینه اظهار کرد: این تفاهم نامه همکاری بین محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی و امیدعبدالرحمان حسن استاندار اربیل عراق در ۱۴ بند، با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور امضا شد.

وی ادامه داد: در این تفاهم نامه ۲ طرف بر اجرای توافق‌های قبلی و تداوم توسعه مناسبات دوجانبه پس از بحث و بررسی و تبادل نظر کارشناسی در راستای گسترش همکاری‌های اقتصادی مشترک تاکید کردند.

صادقی اضافه کرد: بر اساس این تفاهم نامه طرفین توافق کردند در راستای تسهیل در توسعه مبادلات تجاری، نسبت به تشکیل شرکت‌های مشترک حمل و نقل در اسرع وقت اقدامات لازم انجام گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت استان در حوزه‌های مختلف ادامه داد: در این تفاهم نامه طرفین آمادگی خود را جهت توسعه صنعت توریسم، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری و تخصصی و تبادل تورهای مسافری و ورزشی اعلام داشتند.

صادقی با اشاره به تجارب ارزنده جمهوری اسلامی ایران در توسعه بخش صنعت با رویکرد صنایع کوچک و متوسط، گفت: در این تفاهم نامه آذربایجان غربی آمادگی خود را در راه اندازی کارخانجات صنایع تبدیلی غذایی، کنسانتره و آب میوه و فرآورده‌های لبنی مطابق با ضوابط وزارت بازرگانی اقلیم کردستان عراق با مشارکت بخش خصوصی اعلام کرد.

بررسی روند ایجاد منطقه مشترک تجاری صنعتی در مبادی مرزی استان‌های آذربایجان غربی و اربیل، بررسی امکانات فنی برای برقراری خطوط پروازی بین شهرهای ارومیه و اربیل، هماهنگی و اطلاع رسانی لازم درخصوص رویه‌های استاندارد و مقررات فنی ۲ استان، فعالیت ۲۴ ساعته مرز تمرچین و حاج عمران و اتخاذ تمهیدات لازم برای پلاک گذاری خودروهای سواری عراقی در پایانه مرزی تمرچین از جمله موارد مطرح شده در این تفاهم نامه است.

استاندار اربیل عراق، یکشنبه هفته جاری در رأس هیئتی به آذربایجان غربی سفر کرده بود، در این سفر که سه روز به طول انجامید، امید عبدالرحمان حسن از ظرفیت‌های آذربایجان غربی بازدید کرده و با مقامات آذربایجان غربی به گفت و گو نشست.

اربیل و آذربایجان غربی، ۲ استان هم مرز هستند و مرز تمرچین – حاج عمران، مرز مشترک بین این ۲ استان به شمار می‌رود.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات