تدوین تقویم کشاورزی بین ایران و عراق

وزرای کشاورزی ایران و عراق بر اجرای توافقات و اسناد کشاورزی در چارچوب استانداردهای مورد توافق دو کشور به انضمام تقویم کشاورزی مطابق با شرایط بازار و نیاز فصلی طرفین به محصولات مورد تقاضا تاکید کردند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از از وزارت جهاد کشاورزی نوشت: در اولین نشست همکاری کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، محمدعلی نیکبخت وزیر جهادکشاورزی کشورمان در دیدار همتای عراقی خود گفت: روابط فرهنگی، اجتماعی و مذهبی مردم ایران و عراق ریشه در اعماق تاریخ دارد و مشترکات دینی و ارزش‌های معنوی بر قوام و دوام آن افزوده است، امروز هم دولت‌ها گرد‌ هم آمده‌اند تا اولین نشست کمیته مشترک همکاری کشاورزی دو کشور همسایه را حول محور منافع ملی برگزار کنند.

وزیر جهادکشاورزی با اشاره به توان علمی – فناوری در حوزه کشاورزی و منابع پایه موجود در دو کشور اظهار داشت: هر یک از طرفین می‌توانند از امکانات موجود و ظرفیت علمی و تخصص یکدیگر در جهت توسعه کشاورزی بهره گیرند و جمهوری اسلامی آمادگی دارد داشته‌ها و یافته‌های خود را در اختیار همسایه خویش قرار دهد.

چالش‌های اقتصاد جهانی را با همکاری هم کاهش دهیم

وزیر کشاورزی جمهوری عراق هم در این دیدار با اشاره به روابط خوب ایران و عراق در زمینه کشاورزی و دامپروری گفت: جمهوری اسلامی ایران در تجربه سخت و تلخ داعش با اتخاذ مواضع برادرانه به حمایت از ما برخاست و در ادامه هم می‌توانیم با تکیه بر اشتراکات جغرافیایی، فرهنگی و دینی، در کنار سایر روابط، همکاری کشاورزی بین دو کشور را برای کاهش چالش‌های پیش روی اقتصاد جهانی به حداقل برسانیم.

عباس المالکی وزیر کشاورزی عراق گفت: بحران کشاورزی ناشی از جنگ اوکراین لزوم همکاری کشورهای همسایه را بیش از پیش نشان می‌دهد و کشاورزی به عنوان مهم‌ترین فعالیت اقتصادی امروزه مد نظر دو دولت قرار گرفته است.

وی افزود: در زمینه اقتصادی با ایران انتظار همکاری بیشتری داریم و امیدواریم در زمینه تولیدات دامی و دامپروری به عنوان اهرم ثبات بخش بازار، همکاری متقابل داشته باشیم.

رعایت ضوابط بهداشتی و استاندارد دامی مورد انتظار طرفین است

محمدعلی نیکبخت در ادامه مذاکرات بر رعایت ضوابط بهداشتی و استاندارد دامی در چارچوب توافق از جانب طرفین تاکید کرد و گفت: سال ۲۰۵۰ به پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، سالی دشوار برای تأمین غذا در جهان خواهد بود این موضوع با توجه به تغییر اقلیم و آسیب منابع پایه مانند آب و خاک در منطقه ما اثرات شدید‌تری به جا خواهد گذاشت، از این رو با اتخاذ تدابیری در جهت همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه کشاورزی، به خصوص همسایگان و به ویژه ایران و عراق، خواهیم توانست از عواقب آسیب‌زای آن به دور باشیم.

وی ادامه داد: حوزه‌های تجاری، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، انتقال دانش و فناوری در بخش کشاورزی، نیاز متقابل طرفین است، ایران آمادگی دارد در موارد یاد شده داشته‌ها‌ی خود را در شیلات، دامپروری، زراعت، باغبانی و دیگر موضوعات کشاورزی در اختیار عراق قرار دهد و در مقابل از ظرفیت‌های علمی و تخصصی این کشور بهره‌برداری کند.

وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر ثبات روابط بازرگانی بین دو کشور بر پایه تقویم کشاورزی تصریح کرد: ما تقویم و برنامه تولید برای انواع محصول در ایران داریم و در صورت هماهنگی دو کشور در تدوین تقویم کشاورزی می‌توانیم ضمن تأمین بازار داخل، بخشی از نیاز عراق را برآورده و تامین کنیم و در مقابل، آن قسمت از تقاضای ایران را که امکان تولید داخل ندارد، از کشور عراق وارد کنیم.

به گفته وی، کشورمان با بهره‌گیری از استاندارد و ضوابط قابل قبول سازمان حفظ نباتات در حوزه غلات خواهان رسیدن بی‌دغدغه این محصولات به دست مردم عراق است و این موارد با انتظار متقابل در تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه مد نظر قرار خواهد گرفت.

در کشت گندم به خودکفایی خواهیم رسید

نیکبخت در این مذاکرات توانایی کشور را در تولید محصولات زراعی خوب ارزیابی کرد و گفت: امسال با برنامه‌ریزی صورت گرفته توانسته‌ایم ۱۰ میلیون تن گندم برداشت کنیم و در یک یا دو سال آینده در کشت گندم به خودکفایی خواهیم رسید.

سرمایه‌گذاری در شیلات و زنجیره ارزش محصولات کشاورزی ایران را برای عراق هموار می‌کنیم

وزیر جهاد کشاورزی بر استعداد خوب کشور در تولید سبزی و صیفی مانند گوجه‌فرنگی و پیاز تاکید کرد و از شیلات به عنوان ظرفیت بزرگ در سرمایه‌گذاری خارجی یاد کرد و در همین حال گفت: شیلات از بزرگترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است و ما ضمن برطرف‌سازی موانع و محدودیت‌ها، مسیری هموار را پیش پای سرمایه‌گذاران عراقی می‌گشاییم که با کمترین دغدغه در حوزه آبزی‌پروری و صید و صیادی سرمایه‌گذاری کنند.

وی صنایع تکمیلی و تبدیلی، فرآوری و زنجیره ارزش را از جمله حوزه‌های سرمایه‌گذاری پر بازده عنوان کرد و گفت: در محصولات باغی مانند انواع مرکبات رتبه اول تا دهم جهانی هستیم و می‌توانیم در تامین نیاز کشور عراق سهم داشته باشیم.

نیکبخت با غنی خواندن تجربه دامپروری، از آمادگی ایران برای انتقال دانش این بخش به کشور همسایه خبر داد.

وی در ادامه مذاکرات با همتای عراقی، توان علمی و اجرایی کشورمان در حوزه کشاورزی را با توجه به چهار دهه تحریم، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با تفاهم دوجانبه و استفاده از توانمندی یکدیگر با لحاظ شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه، می‌توانیم شرایط سخت را پشت سر گذاریم.

وزیر جهاد کشاورزی در توضیح سخنانش گفت: ما با اجرای پروژه‌های زیربنایی مانند آب و خاک، از جمله در شبکه‌های آبیاری، زهکشی، انتقال آب و پمپاژ و تجهیزات مربوطه‌، تحت شرایط تحریم، به توانایی ارزشمندی با کمک نخبگان دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان دست یافته‌ایم و طرف عراقی می‌تواند نیاز کشورش را در این زمینه‌ها از نظر قیمت، کیفیت و کمیت از شرکت‌های ایرانی تأمین کند.

نیکبخت در خصوص کشت فراسرزمینی نیز خاطرنشان کرد: با توجه به منابع موجود در سایر کشورها در نهایت سرمایه‌گذار ایرانی با دلیل علاقه دو ملت، کشور عراق را اولویت اول سرمایه‌گذاری قرار می‌دهد.

وی در پایان ضمن قدردانی از دستگاه دیپلماسی دو کشور در ترتیب نشست همکاری کشاورزی از مسوولان عراقی برای بازدید از توانمندی تولیدکنندگان ایرانی و مذاکرات بازرگانی و تجاری با فعالان بخش خصوصی ایران دعوت کرد.

Sorry - Comments are closed