امضای یادداشت تفاهم صندوق ضمانت صادرات ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق

 

افروز بهرامی رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران و یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در نشست تخصصی چگونگی پوشش ریسک صادرات و سرمایه‌گذاری در عراق، امضا کنندگان این یادداشت تفاهم بودند.

به نقل از خبرگزاری ایلنا، افروز بهرامی در این نشست گفت: در ده سال گذشته مجموع پوشش‌های بیمه‌ای و ضمانت‌نامه‌ای صندوق به عراق ۳.۵ میلیارد دلار برای ۳۰۰ شرکت بوده و در حال حاضر ۶۳۰ میلیون دلار تعهدات جاری صندوق برای کشور عراق است.

وی با بیان اینکه این میزان ۴۰ درصد کل تعهدات صندوق است، گفت: این نشان می‌دهد تمرکز صندوق ضمانت صادرات ایران به منظور حمایت از صادرکنندگان به این کشور مورد توجه قرار دارد و تاکنون نیز ۱۱۳ میلیون دلار خسارت برای صادرکنندگان پرداخت کردیم.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت: در شرایط تحریم استراتژی موثر کمک به کاهش اثرات زیان بار است و تمرکز ما برروی کشورهای همسایه از جمله عراق می باشد تا وضعیت تجارت و مراودات اقتصادی را توسعه دهیم.

بهرامی گفت: سهم واردات ما از پانزده کشور همسایه ۲.۵ درصد است که باید تلاش کنیم آن را افزایش دهیم و برنامه ما این است که با امضاء این یادداشت تفاهم ضمن افزایش فعالیت‌ها خدمات بیشتری به صادرکنندگان فعال در عراق ارائه دهیم.

وی با اشاره به حضور یحیی آل اسحاق وزیر اسبق بازرگانی در این نشست یادآور شد: ما وی را پدر معنوی صندوق ضمانت صادرات ایران می‌دانیم چراکه صندوق برای اولین بار در سال ۵۲ تشکیل شد و در مرحله دوم حیات خود لایحه آن در سال ۷۵ با پیشنهاد وزیر بازرگانی وقت (یحی آل اسحاق) به تصویب رسید.

بهرامی با اشاره به خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران افزود نگرانی عمده صادرکنندگان ریسک‌های سیاسی و تجاری است که اگر در روند صادرات رخ دهد بازگشت وجوه حاصل از صادرات و کالاهای خدمات صادرکنندگان را به مخاطره بیندازد. صندوق ضمانت نقش تأمین کننده امنیت مالی صادرکنندگان را برعهده دارد.

وی اضافه کرد: صندوق ضمانت صادرات خدمات متنوعی ارائه می‌کند از جمله ارائه ضمانت نامه‌ها، بیمه نامه‌های صادراتی و خرید دین اسناد صادراتی که ارزش بیمه نامه‌های ما با توجه به شرایط امروز کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات